rusko europska unia sankcieReuters
StoryEditor

Ďalší sankčný balík voči Rusku je na svete. Zasiahne luxus aj energetiku

14.03.2022, 18:59
Autor:
ČTKČTK
Na sankčný zoznam zároveň pribudne desiatka oligarchov vrátane majiteľa londýnskeho futbalového klubu Chelsea Romana Abramoviča.

Zástupcovia krajín Európskej únie dnes schválili štvrtý balík sankcií proti Rusku od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu pred necelými troma týždňami. ČTK to oznámil diplomatický zdroj.

Európsky blok zakáže vývoz luxusného tovaru do Ruska či investície do ruského energetického sektora rovnako ako dovoz ruskej ocele a železa. Na sankčný zoznam zároveň pribudne desiatka oligarchov vrátane majiteľa londýnskeho futbalového klubu Chelsea Romana Abramoviča.

Podľa francúzskeho predsedníctva EÚ sa štáty zhodli aj na tom, že by Svetová obchodná organizácia mala odobrať Rusku status najvyšších výhod, čo by otvorilo cestu k uvaleniu ciel na ruský tovar.

EÚ sa od začiatku invázie snaží bezprecedentnými sankciami cieliť na oslabenie príjmov ruského režimu a ochromenie kľúčových hospodárskych sektorov.

​Európske firmy, z ktorých mnohé sa už z Ruska stiahli, budú mať zakázané všetky investície do ropného priemyslu či energetiky. Zákaz sa bude týkať aj dodávok technológií či komponentov alebo spolupráce na prieskumoch ťažby.

Zákaz vývozu luxusného tovaru je zase podľa diplomatov cielený na ruskú smotánku, ktorej časť je napojená na režim prezidenta Vladimira Putina. Bude sa vzťahovať okrem iného aj na automobily v hodnote vyššej ako 50-tisíc eur, čo sa dotkne napríklad značiek Audi, BMW, Mercedes, Ferrari a Porsche.

Sankcie musia členské štáty formálne schváliť písomnou cestou, platnosť by mali nadobudnúť v utorok ráno.

01 - Modified: 2025-12-18 15:17:57 - Feat.: - Title: Brusel zaplavili traktory. Tisíce farmárov protestujú proti škrtom financií, ohrozené sú najmä veľké podniky 02 - Modified: 2025-12-18 13:23:43 - Feat.: - Title: Európska únia uvalila sankcie na ďalšie lode ruskej tieňovej flotily 03 - Modified: 2025-12-18 15:20:45 - Feat.: - Title: Počas summitu EÚ v Bruseli sa strhli vášnivé protesty: tisíce farmárov, horiace pneumatiky a rozbité okná 04 - Modified: 2025-12-18 11:22:23 - Feat.: - Title: V Bruseli sa začal kľúčový summit, ktorý má rozhodnúť o financovaní Ukrajiny 05 - Modified: 2025-12-18 08:52:29 - Feat.: - Title: Závislosť od ruských energií je začarovaný kruh. Čím ste od nich závislejší, tým viac ste proruskí (ROZHOVOR)
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
19. december 2025 07:53