Reuters
StoryEditor

Americké banky sa "topia v peniazoch." Prílev nemá v histórii obdobu

21.06.2020, 18:17
Autor:
TASRTASR
Dôvodom prudkého zvýšenia vkladov je odpoveď vlády a centrálnej banky na koronakrízu.

Americké banky sa doslova "topia v peniazoch", keď bankové vklady od začiatku pandémie nového koronavírusu vyskočili o rekordné dva bilióny dolárov (1,78 bilióna eur), vyplýva z údajov Federálneho úradu na ochranu vkladov (FDIC).

Tento prílev peňazí nemá v histórii žiadnu obdobu. Len v apríli vklady vzrástli o 865 miliárd dolárov, čo je viac než predchádzajúci celoročný rekord.

Dôvodom prudkého zvýšenia vkladov je odpoveď vlády a centrálnej banky na koronakrízu. Vláda uvoľnila stovky miliárd dolárov na podporu malých firiem a domácností.

Fed zasa prijal celý rad opatrení na podporu finančných trhov, vrátane neohraničeného nákupu dlhopisov. Neistá budúcnosť zasa spôsobila, že všetci - od domácností po globálne korporácie - hromadili hotovosť.

Viacero dôvodov

Viac než dve tretiny z prudkého nárastu vkladov išlo podľa FDIC do 25 najväčších finančných inštitútov.

Najviac, samozrejme, pripadlo na najväčšie americké banky z pohľadu aktív JPMorgan Chase, Bank of America a Citigroup.

"Ak sa na to pozrieme z akejkoľvek strany, tento nárast bol skutočne výnimočný," uviedol analytik firmy Autonomous Research Brian Foran.

Existuje viacej dôvodov, prečo americké megabanky najviac profitovali z prudkého nárastu vkladov. Keď štáty začali v marci prijímať reštriktívne opatrenia na zastavenie pandémie nového koronavírusu, spoločnosti ako Boeing alebo Ford okamžite načerpali desiatky miliárd dolárov z úverových liniek a tieto peniaze uložili v bankách, od ktorých si ich požičali.

A, samozrejme, veľké banky majú tiež najviac retailových klientov. Bežní ľudia nemali moc príležitostí míňať peniaze, keď boli zavretí doma. Miera osobných úspor dosiahla v apríli rekordných 33 percent.

Následky sú otázne

Banky, ktoré budú opatrné pri poskytovaní úverov uprostred recesie, nemajú moc možností, čo urobiť s nahromadenou hotovosťou, uviedol Foran. Veľa bánk podľa neho hovorí, že aktuálne nemajú čo s peniazmi robiť.

Zatiaľ nie je jasné, aké to bude mať následky. Niektorí experti počítajú s prudkým oslabením dolára a nárastom inflácie, ďalší hovoria o nafukovaní bubliny na akciovom trhu.

Jeden následok pre sporiteľov však bude bezprostrednejší, banky určite ešte znížia už aj tak minimálne úrokové sadzby, keďže nepotrebujú ďalšie peniaze.

01 - Modified: 2024-09-10 16:40:41 - Feat.: - Title: Americký dolár oslabuje pred prezidentskou debatou a dátami o inflácii 02 - Modified: 2024-09-09 11:33:01 - Feat.: - Title: Prečo dolár a americké akcie strácajú lesk 03 - Modified: 2024-09-08 22:00:00 - Feat.: - Title: Rekordne silná libra Slovákom predraží anglický futbal. Pre top odvetvie ekonomiky však ide o pozitívnu správu 04 - Modified: 2024-09-03 11:07:28 - Feat.: - Title: Rusku chýba hotovosť. Od Rwandy nakúpilo stovky kilogramov stodolároviek 05 - Modified: 2024-09-03 08:30:00 - Feat.: - Title: Sumy, z ktorých sa ti zatočí hlava. Toto sú najnákladnejšie videohry všetkých čias, o niektorých by si to možno ani nepovedal
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
11. september 2024 13:05