Reuters
StoryEditor

Americké banky sa "topia v peniazoch." Prílev nemá v histórii obdobu

21.06.2020, 18:17
Autor:
TASRTASR
Dôvodom prudkého zvýšenia vkladov je odpoveď vlády a centrálnej banky na koronakrízu.

Americké banky sa doslova "topia v peniazoch", keď bankové vklady od začiatku pandémie nového koronavírusu vyskočili o rekordné dva bilióny dolárov (1,78 bilióna eur), vyplýva z údajov Federálneho úradu na ochranu vkladov (FDIC).

Tento prílev peňazí nemá v histórii žiadnu obdobu. Len v apríli vklady vzrástli o 865 miliárd dolárov, čo je viac než predchádzajúci celoročný rekord.

Dôvodom prudkého zvýšenia vkladov je odpoveď vlády a centrálnej banky na koronakrízu. Vláda uvoľnila stovky miliárd dolárov na podporu malých firiem a domácností.

Fed zasa prijal celý rad opatrení na podporu finančných trhov, vrátane neohraničeného nákupu dlhopisov. Neistá budúcnosť zasa spôsobila, že všetci - od domácností po globálne korporácie - hromadili hotovosť.

Viacero dôvodov

Viac než dve tretiny z prudkého nárastu vkladov išlo podľa FDIC do 25 najväčších finančných inštitútov.

Najviac, samozrejme, pripadlo na najväčšie americké banky z pohľadu aktív JPMorgan Chase, Bank of America a Citigroup.

"Ak sa na to pozrieme z akejkoľvek strany, tento nárast bol skutočne výnimočný," uviedol analytik firmy Autonomous Research Brian Foran.

Existuje viacej dôvodov, prečo americké megabanky najviac profitovali z prudkého nárastu vkladov. Keď štáty začali v marci prijímať reštriktívne opatrenia na zastavenie pandémie nového koronavírusu, spoločnosti ako Boeing alebo Ford okamžite načerpali desiatky miliárd dolárov z úverových liniek a tieto peniaze uložili v bankách, od ktorých si ich požičali.

A, samozrejme, veľké banky majú tiež najviac retailových klientov. Bežní ľudia nemali moc príležitostí míňať peniaze, keď boli zavretí doma. Miera osobných úspor dosiahla v apríli rekordných 33 percent.

Následky sú otázne

Banky, ktoré budú opatrné pri poskytovaní úverov uprostred recesie, nemajú moc možností, čo urobiť s nahromadenou hotovosťou, uviedol Foran. Veľa bánk podľa neho hovorí, že aktuálne nemajú čo s peniazmi robiť.

Zatiaľ nie je jasné, aké to bude mať následky. Niektorí experti počítajú s prudkým oslabením dolára a nárastom inflácie, ďalší hovoria o nafukovaní bubliny na akciovom trhu.

Jeden následok pre sporiteľov však bude bezprostrednejší, banky určite ešte znížia už aj tak minimálne úrokové sadzby, keďže nepotrebujú ďalšie peniaze.

01 - Modified: 2023-09-22 15:47:13 - Feat.: - Title: Dolárový index by mohol zaznamenať desiaty rastový týždeň po sebe 02 - Modified: 2023-09-20 16:38:26 - Feat.: - Title: Dolár pred koncom zasadnutia americkej centrálnej banky oslabuje 03 - Modified: 2023-09-18 16:40:51 - Feat.: - Title: Dolár mierne oslabuje, investori čakajú na výsledky zasadnutí centrálnych bánk 04 - Modified: 2023-09-15 16:50:37 - Feat.: - Title: Dolár dnes oslabuje, mohol by ale zaznamenať deviaty ziskový týždeň po sebe 05 - Modified: 2023-09-14 08:30:30 - Feat.: - Title: Starší ľudia peniaze majú a chcú ich minúť. Prečo na nich obchodníci necielia?
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. september 2023 18:08