Hodnota majetku: 15,5 miliárd dolárov. Národnosť: česká. Zdroj bohatstva: PPF.PPF
StoryEditor

Kellner nakupuje. Získal významný podiel v tureckej firme

22.05.2020, 18:15
Autor:
ČTKČTK
Firma je však zadlžená a v decembri musela kvôli finančným problémom zastaviť výrobu.

Investičná skupina PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera získa polovičný podiel v tureckom výrobcovi autobusov Temsa.

Úplné uzatvorenie transakcie a prevod akcií sú podmienené získaním súhlasu zodpovedných regulátorov a dohodou s bankami o budúcom financovaní. PPF to dnes uviedla v oznámení pre médiá. Cenu nezverejnila.

Temsa Ulaşim Araçlari je hlavným tureckým producentom autobusov a ľahkých nákladných vozov. PPF podiel v Temse získa prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti, spoločne s tureckou skupinou Sabanci, ktorá bude mať v Temse podiel zvyšných 50 percent.

"Zámer prevzatia spoločnosti bol oznámený 17. februára tohto roka a ukončenie procesu bolo podmienené úspešným vykonaním hĺbkovej kontroly a dokončením rokovania partnerských strán," uviedla PPF v oznámení.

Spoločnosť Temsa bola založená v roku 1968. Podľa údajov na svojom webe ročne vyrobí cez 10-tisíc autobusov a ľahkých nákladných áut.

Továreň o rozlohe 510-tisíc metrov štvorcových má firma v meste Adana. Autobusy Temsa sa predávajú v takmer 70 krajinách, vrátane Spojených štátov, Veľkej Británie, Francúzska či Nemecka. Firma je však zadlžená a v decembri musela kvôli finančným problémom zastaviť výrobu.

PPF v Česku vlastní okrem iného strojárenskú spoločnosť Škoda Transportation. Medzi jej výrobky patria nízkopodlažné električky, elektrické lokomotívy, prímestské vlakové jednotky, súpravy metra, elektrobusy a trolejbusy, ale aj riadiace a pohonné systémy pre dopravné systémy.

Skupina PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera investuje do radu odvetví od finančných služieb cez telekomunikácie, biotechnológie, nehnuteľnosti až po strojárstvo.

Pôsobí v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Skupina k minuloročnému koncu júna vlastnila aktíva za viac ako 47 miliárd eur.

01 - Modified: 2025-09-15 10:37:20 - Feat.: - Title: Kellnerovej PPF získa ďalší hotel, za 73 miliónov eur kupuje Diplomat v pražských Dejviciach 02 - Modified: 2025-09-11 15:30:00 - Feat.: - Title: Príbeh Petra Kellnera je ako bedeker kapitalizmu 03 - Modified: 2025-09-10 05:13:43 - Feat.: - Title: Petr Kellner ako reklama na kapitalizmus. Bez svojho „darebáka“ sa však nezaobišiel 04 - Modified: 2025-09-09 09:58:14 - Feat.: - Title: Český Steve Jobs, predátor. Ako sa Petr Kellner dostal z Teplíc na čelo rebríčka najbohatších Čechov? 05 - Modified: 2025-08-27 21:42:44 - Feat.: - Title: Česká skupina PPF svoj podiel v nemeckej televíznej spoločnosti ponúkla talianskej MFE
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. december 2025 02:14