erome Powell dlhodobo čelí tlaku zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý presadzuje politiku nízkych úrokových sadzieb na podporu americkej ekonomiky.Reuters
StoryEditorPrvé tohtoročné zasadnutie Fedu: Menová politika bez zmeny, infláciu je treba zvýšiť
Predstavitelia Fedu v uplynulých mesiacoch vyjadrili obavy, že sa im nedarí dostať infláciu na dvojpercentnú úroveň.
Americká centrálna banka (Fed) v súlade s očakávaniami nezmenila menovú politiku. Takisto mierne zmenila rétoriku a signalizovala silnejší záväzok zvýšiť stále nízku infláciu.
Menový výbor (FOMC) ponechal v stredu kľúčovú sadzbu v pásme 1,5 percenta až 1,75 percenta, kde sa nachádza od konca októbra. Fed vlani trikrát sadzbu znížil.
FOMC vo vyhlásení uviedol, že cieľom nastavenia menovej politiky je návrat inflácie smerom k symetrickému dvojpercentnému cieľu.
Predstavitelia Fedu v uplynulých mesiacoch vyjadrili obavy, že sa im nedarí dostať infláciu na dvojpercentnú úroveň.
Fed sa obáva, že nízke inflačné očakávania budú držať tempo rastu cien aj úrokové sadzby pod normálnymi úrovňami, čo zúži priestor na uvoľňovanie v čase poklesu v budúcnosti.
Podľa Fedu ekonomika USA pokračuje v miernom raste a trh práce zostáva v dobrej kondícii, nezamestnanosť je nízka a tempo tvorby pracovných miest je solídne.
01 - Modified: 2025-12-11 09:04:56 - Feat.: - Title: Rozkol vo Fede: čo bude ďalej s dolárovými úrokmi?
02 - Modified: 2025-12-10 20:29:58 - Feat.: - Title: Inflácia zostáva zvýšená, dôvodom je vplyv ciel na ceny, tvrdí Powell. Fed začne nakupovať vládne dlhopisy
03 - Modified: 2025-12-04 09:40:31 - Feat.: - Title: Prečo je výber nového šéfa Fedu pre Ameriku životne dôležitý
04 - Modified: 2025-10-27 15:16:48 - Feat.: - Title: Meno budúceho šéfa Fedu by mohlo byť známe do konca roka
05 - Modified: 2025-10-22 14:51:46 - Feat.: - Title: Americký Fed zníži úrokové sadzby tento rok ešte dvakrát. Budúci rok je však neistý, zhodujú sa analytici