TASR/AP
StoryEditor

Logistická nočná mora. Ako dostať milióny barelov špinavej ruskej ropy z ropovodu?

03.05.2019, 12:09
Autor:
ČTKČTK
Vyčistenie kontaminovanej ropy môže trvať mesiace, v ohrození je ruský vývoz aj činnosť európskych rafinérií.

Ako dostanete milióny barelov špinavej ruskej ropy z ropovodu? Východoeurópske štáty pracujú na nevídanej logistickej operácii, ktorá to má dokázať, píše agentúra Bloomberg.

Ruská ropa prúdiaca do Európy bola v druhej polovici apríla znečistená vysokou hladinou organických chloridov. Podľa analytika firmy Energy Aspects Christophera Hainesa mohlo byť znečistených asi 30 miliónov barelov ropy, dosť na to, aby sa zmestila do 15 supertankerov.

​Rozsiahle riešenie bude zahŕňať pomalé pridávanie znečistenej ropy do dodávok čistej suroviny, aby sa rozriedili kontaminácie, a tisíce železničných vozňov, ktoré budú presúvať ropu na iné miesta v Rusku. Okrem uvoľnenia strategických rezerv ropy potom tiež bude pravdepodobne nutné dopraviť ropu z iných častí sveta, aby bolo možné udržať rafinérie v činnosti.

"To je obrovský logistický problém," povedal agentúre Bloomberg Haines. "Je to jeden z najväčších ropovodov, ktorý vedie do Európy. Môže tam byť medzi 20 a 50 miliónmi barelov tejto ropy, odhadujeme to na asi 30 miliónov."

Presun znečistenej ropy do skladov

Odhaduje sa, že časť kontaminovanej ropy môže obsahovať až niekoľko stoviek častíc na jeden milión (ppm) organického chloridu, ktorý je korózny a môže poškodiť potrubia ropovodu aj rafinérie. Transnefť, ktorý prevádzkuje ropovod Družba, má limit desať ppm a normálna úroveň sa pohybuje medzi jednou až tromi ppm, uviedol Haines.

Jedna vetva ropovodu má byť uvoľnená presunom približne 400-tisíc ton znečistenej ropy do skladov v Maďarsku, na Slovensku a na Ukrajine, aby bolo možné obnoviť tok ropy. Podľa ukrajinského prevádzkovateľa ropovodu by to mohlo znamenať, že čistá ropa dorazí do Európy do 18. mája.

Železnica nemá kapacity

Súčasne ruská železničná spoločnosť pomáha odviesť časť ropy z Bieloruska vlakom. Avšak podľa analytičky Facts Global Energy Dory Polgárovej železnica nemá dostatok vagónov, ktoré by boli schopné odviezť dostatok ropy z ropovodu. Bude tak zrejme nutné obrátiť tok v ropovode, aby sa časť toku vyčistila.

"Kapacita železnice je obmedzená," uviedla Polgárová. "Hovoríme o celej Družba a ropovode, ktorý vedie do Usť-Luga, a oni na železnici nemajú zodpovedajúcu kapacitu, ani nie sú blízko."

​​Ohrozený je ruský vývoz aj činnosť rafinérií

Vlády jednotlivých krajín, ktoré sú odberateľmi ruskej ropy, tiež uvoľňujú strategické rezervy, aby ich rafinérie mali náhradu za kontaminovanú ropu. Aj napriek uvoľnenie týchto zásob však budú rafinérie nútené získať ropu aj z iných zdrojov, zvlášť po mori.

Vzhľadom na to, že niektoré štáty sa domnievajú, že vyčistenie môže trvať mesiace, môže byť v ohrození ako ruský vývoz, tak aj činnosť európskych rafinérií, varuje konzultačná firma JBC Energy.

"Musíte kontaminovanú ropu buď dostať do skladu, aby kvapkala do vašej rafinérie, alebo, ak nemáte skladovacie priestory, ju odviezť," dodal analytik Wood Mackenzie Jonathan Leitch. "Potom sa musíte pýtať: môžete dostať dostatok ropy do rafinérie, aby ste ju udržali v chode? Je to trochu logistický problém pre rafinérie, ale pracujú na tom, aby to vyriešili."

01 - Modified: 2023-10-01 09:05:24 - Feat.: - Title: Ceny ropy vzrástli až o celých 30 percent 02 - Modified: 2023-09-30 13:10:39 - Feat.: - Title: Ruská ropa sa predáva za vyššiu cenu než je cenový strop G7 03 - Modified: 2023-09-28 06:12:04 - Feat.: - Title: Ceny ropy sa vo štvrtok ráno posilnili 04 - Modified: 2023-09-27 17:12:56 - Feat.: - Title: Obavy o zásoby ropy vydesili trhy. Cena Brentu nakrátko prekonala 97 dolárov za barel 05 - Modified: 2023-09-27 16:17:44 - Feat.: - Title: Putin hasí ruskú ekonomiku, žiada vládu o rýchle kroky. Nariadil stabilizovať ceny pohonných hmôt
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
01. október 2023 16:38