Český prezident Miloš Zeman sa dnes v Pekingu stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Na rokovaniach ho sprevádzala skupina českých ministrov, v delegácii boli aj finančníci Pavel Tykač a Jiří Šmejc alebo hokejista Jaromír Jágr s bývalým futbalovým reprezentantom Pavlom Nedvědom.
Spomenul predstaviteľa firmy Home Credit, ktorá v Číne poskytuje pôžičky, alebo Jágra, ktorý by sa mohol stať jednou z tvárí zimných olympijských hier organizovaných Pekingom v roku 2022.
Podľa Zemanovho hovorcu Jiřího Ovčáčka majú byť hlavnou témou stretnutia prezidentov napríklad české investície v Číne. Zeman ich podľa neho chce podporiť, hovoriť chce avšak aj o čínskych investíciách v Českej republike.
Spomenul napríklad formu PPP projektov, do ktorých sa zapájajú súkromní investori. Premiér Andrej Babiš nedávno navrhol, aby čínske firmy týmto spôsobom postavili úseky diaľnice D3 vedúcej z Prahy na České Budějovice.
V českej prezidentskej delegácii bol tiež Tykač, ktorého energetická skupina Sev.en Energy dnes v Pekingu uzavrela dohodu s firmou China Huaneng Group, jednou z najvýznamnejších čínskych energetických spoločností.
Na záver prijatia v pekinskej Veľkej sieni ľudu končiaca ministerka priemyslu a obchodu Marta Nováková podpísala dve memorandá. Jedno počíta so vznikom novej pobočky agentúry CzechTrade, druhé aktualizuje zoznam bilaterálnych projektov oboch krajín v rámci projektu novej Hodvábnej cesty.