Vo Francúzsku dnes začalo vyhodnocovanie celonárodnej diskusie o smerovaní krajiny, ktorú vláda vyhlásila v reakcii na protesty hnutia takzvaných žltých viest.
Premiér tiež sľúbil rázne rozhodnutia. "Dospeli sme do situácie, kedy váhanie by bolo horšie ako omyl - to by bola chyba. Potreba zmeny je tak naliehavá, že akékoľvek spiatočníctvo, akákoľvek bojazlivosť by bola v mojich očiach neospravedlniteľná," povedal Philippe na záver svojho príhovoru v parížskom Grand Palais.
Verejná konzultácia trvala cez dva mesiace. Nazhromaždilo sa 1,9 milióna internetových príspevkov, 16 tisíc "kníh sťažností", uskutočnilo sa zhruba 10 tisíc schôdzok a prezident Emmanuel Macrona viac ako 92 hodín diskutoval v regiónoch, píšu francúzske médiá.
Výsledkom iniciatívy má byť 1500 stranový súhrnný dokument, ktorý by mal byť hotový v polovici mesiaca. Potom chce Macron oznámiť prvé konkrétne opatrenia a s ďalšími krokmi plánuje postupne prichádzať do polovice leta, oznámil Elyzejský palác.
Macron vo svojom januárovom liste Francúzom vyhlásil štyri témy - ekológiu, dane, štátnu správu a demokraciu. Francúzi potom podľa denníka Le Monde sami prichádzali s ďalšími námetmi, ktoré sa týkali predovšetkým zdravia a dôchodkov. Migrácia sa medzi nimi toľko neobjavovala.
Reakcia na protesty žltých viest
S debatou prišiel kabinet v reakcii na demonštrácie hnutia takzvaných žltých viest proti vládnym daňovým a sociálnym reformám. Protesty začali vlani v polovici novembra.
Diskusia začala na špeciálnych fórach v polovici januára a skončila v polovici marca. Macron potom ešte pokračoval v cestách do regiónov, kde diskutoval s miestnymi predstaviteľmi. Minulý štvrtok túto iniciatívu zavŕšil návštevou Korziky.
"Nič nebude ako predtým"
Protesty žltých viest, ktorých sa spočiatku zúčastnilo cez 280 tisíc ľudí, postupne ochabli, prvú aprílovú sobotu v celej krajine podľa ministerstva vnútra demonštrovalo len 22 tisíc ľudí.
Hovorkyňa vlády Sibeth Ndiayeová však v nedeľu sľúbila, že po skončení debaty "nebude nič ako predtým". "Je potrebné, aby sa ľudia viac podieľali na rozhodnutiach. Existuje tu tiež pocit nespravodlivosti, predovšetkým pokiaľ ide o dane, a na to je tiež potrebné reagovať," dodala.