StoryEditor

Čím vlastne ohrozuje Čína celú globálnu ekonomiku?

19.02.2016, 10:25
Autor:
FinWebFinWeb
Čína stráca svoju nákladovú konkurencieschopnosť a to sa prejavuje poklesom tempa jej ekonomického rastu. Vláda tak prikročila k oslabeniu menového kurzu.

Toto oslabenie malo však negatívny vplyv na finančné trhy vo vyspelých krajinách. Investori sa totiž domnievajú, že opísaný vývoj v Číne poškodzuje celú globálnu ekonomiku.

Pokiaľ ale nejaká krajina trpí stratou nákladnej konkurencieschopnosti a snaží sa ju obnoviť oslabením menového kurzu, je to z globálneho pohľadu hra s nulovým súčtom. To, čo Čína svojou politikou získa, je kompenzované stratami vo zvyšku sveta. To znamená, že opísaný vývoj by nemal mať žiadny vplyv na globálny rast a globálne finančné trhy.

Spomínaná hra s nulovým súčtom a jej vplyv na globálny vývoj by znamenali, že panikáriace trhy sa dopustili hrubej analytickej chyby. Musíme ale rozlišovať medzi dlhším a kratším obdobím. Z dlhodobého hľadiska platí vyššie uvedené, ale krátkodobo nie. Svetová ekonomika skôr fungovala tak, že priemyselná výroba bola koncentrovaná v Číne, pretože táto krajina disponovala nízkymi výrobnými nákladmi. Keď táto jej výhoda pominula, došlo k presunutiu výroby do iných častí svetovej ekonomiky a tento presun so sebou krátkodobo niesol významné náklady.

Podobný efekt jednorazových nákladov by vznikol teraz, keby sa výroba presúvala späť do Číny kvôli jej kurzovej politike. Z krátkodobého hľadiska teda platí, že významnejšie zmeny v čínskej konkurencieschopnosti so sebou nesú jednorazové náklady, ktorými trpí celá globálna ekonomika.

Graf znázorňuje medziročný vývoj globálneho obchodu a exportov Číny. Pred rokom 2008 bolo bežné, že čínske exporty rástli oveľa vyšším tempom ako globálny obchod. Po kríze sa ale situácia postupne obracia a od roku 2015 už tempo rastu globálneho obchodu prevyšuje tempo rastu čínskych exportov. Tento vývoj odráža postupnú stratu čínskej konkurencieschopnosti a spomínaný presun priemyselnej výroby do iných ekonomík, ktorý viedol k poklesu čínskeho podielu na globálnom trhu:

Komentár bol zvrejnený a webe patria.cz

01 - Modified: 2023-06-05 11:50:37 - Feat.: - Title: Ruský trh s autami sa zotavuje, predaj vzrástol viac než dvojnásobne. Západ nahrádza Čína 02 - Modified: 2023-06-05 08:12:26 - Feat.: - Title: Riskantný incident: Rýchle plávajúca čínska loď skoro vrazila do nášho plavidla, zúria USA (video) 03 - Modified: 2023-06-04 12:16:25 - Feat.: - Title: Pri zosuve pôdy na juhozápade Číny zahynulo najmenej 14 ľudí 04 - Modified: 2023-06-04 12:12:44 - Feat.: - Title: Čínsky minister: Konflikt s USA by bol neznesiteľnou katastrofou 05 - Modified: 2023-06-04 06:29:09 - Feat.: - Title: Čínsky minister obrany varoval pred alianciami v ázijsko-tichomorskom regióne
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. jún 2023 05:57