StoryEditor

Japonsko svoj smer nezmenilo

21.05.2014, 18:03

Japonská centrálna banka Bank of Japan dnes ponechala menovú politiku bez zmeny. BoJ už na rozdiel od iných bánk neurčuje základnú úrokovú sadzbu, ale len definíciu nástrojov na operatívne zabezpečenie rastu menovej bázy o zvolené tempo. To je stanovené na 60-70 bil. jenov ročne. Tento objem sa nezmenil, pričom sa jeho zmena ani nečakala. Hlasovanie bolo jednohlasné.

Rast peňažnej zásoby má za cieľ naštartovať infláciu. Centrálna banka zvyšuje menovú zásobu troma spôsobmi: 1. nákupom japonských vládnych dlhopisov; 2. nakupovaním burzových produktov ETF a J-REITs); a 3. nakupovaním korporátnych dlhopisov.

Na margo ekonomiky sa v zápisnici BoJ píše: „Japonská ekonomika pokračuje v miernej obnove, aj keď vidíme možnosť následného poklesu dopytu vzhľadom na jeho koncentráciu v 1Q vplyvom aprílového zvýšenia dane z predaja.“ Guvernér Kuroda v následnej tlačovej konferencii dokonca povedal, že v 2Q by japonská ekonomika mohla zaznamenať kontrakciu.

Vyhlásenie ďalej pokračovalo komentármi o zahraničných ekonomikách (začínajú sa obnovovať), exporte (zaznamenal pokles), podnikové investície (mierne vzrástli – zmena oproti predošlému vyhláseniu), korporátnych ziskoch (zlepšili sa), verejných investíciách (poklesli z vysokých úrovní), domácej spotrebe (ostáva odolná, aj keď v 2Q asi poklesne) a priemyselnej produkcii (pokračuje v mierne rastovom trende).

Vzhľadom na cieľ BoJ naštartovať infláciu sa pozornosť sústredila na inflačný vývoj. Tam BoJ zhodnotila posledný výsledok inflácie na 1,25%, no k výhľadu inflácie sa nevyjadrovala. Určite ju ale tešia rastúce inflačné očakávania.

K výhľadu sa vo vyhlásení píše: „Očakáva sa, že japonská ekonomika bude pokračovať v miernej obnove, aj keď bude zasiahnutá následným poklesom dopytu po presunutí dopytu na skoršie obdobie vzhľadom na zvýšenie dane z predaja.“ Slovné spojenie „mierna obnova“ bolo použité už po desiaty krát v rade za sebou.

V časti o ohodnocovaní rizík pre tento výhľad sa spomína vývoj v rozvojových ekonomikách a krajinách exportujúcich komodity, dlhová situácia v Európe a tempo obnovy US ekonomiky.

Na záver BoJ dodala, že kvantitatívne ako aj kvalitatívne uvoľňovanie menovej politiky má očakávané výsledky a centrálna banka v ňom bude pokračovať do dosiahnutia inflačného cieľa na úrovni 2%.

Samotný statement tak žiadne prekvapenia nepriniesol a preto sa čakalo na tlačovú konferenciu s guvernérom Kurodom, kde sa predpokladalo spomenutie prisilného jenu a naznačenie podniknutia krokov na jeho oslabenie. Miesto toho ale len Kuroda sucho zhodnotil, že „Nevidí dôvod na posilnenie jenu.“ Pár USDJPY po týchto slovách prelomil hladinu 101.

01 - Modified: 2006-05-26 10:16:00 - Feat.: 0 - Title: Slovenské elektrárne vlani s nárastom zisku o 3 %
01 - Modified: 2023-09-19 14:55:52 - Feat.: - Title: Americká vláda čelí hrozbe ďalšieho shutdownu, dlh sa nebezpečne nafukuje 02 - Modified: 2023-09-18 11:46:06 - Feat.: - Title: Komentár Petra Kažimíra: Dúfam, že stačilo 03 - Modified: 2023-09-14 12:10:39 - Feat.: - Title: Ukrajinská centrálna banka znížila úrokovú sadzbu na 20 percent, uvoľňuje menovú politiku 04 - Modified: 2023-09-14 13:22:50 - Feat.: - Title: Európa dokonala svoj ostrý protiinflačný boj. ECB rozhodla zdvihnúť úroky na nový vrchol 05 - Modified: 2023-09-11 16:16:44 - Feat.: - Title: Dolár pred stredajšou správou o inflácii v Spojených štátoch oslabuje, japonský jen stúpa
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. október 2023 00:16