StoryEditor

Komentár: Špekulácia na silu jenu je veľmi lacná

06.12.2013, 13:54

Japonský jen sa od úvodu novembra dostal pod silný predajný tlak. Na viacerých krosoch vytvoril dlhoročné maximá (napr. EURJPY, GBPJPY..) a voči zelenej bankovke sa priblížil k úrovni 103.00, a snažil sa o zdolanie tohtoročných topov. Japonská mena sa ocitla v nemilosti investorov po tom, čo sa na trhu objavili špekulácie o novom QE zo strany Bank of Japan. (Nové) QE je samozrejme za účelom oslabiť jen a vyvolať v krajine infláciu. Japonsko je už dlhé roky zmietané v deflačnej špirále a centrálna banka sa snaží defláciu ukončiť práve veľmi uvoľnenou menovou politikou. To sa centrálnej banke zatiaľ nepodarilo a tak je „logické“ robiť viac toho, čo nefunguje. Aktuálne BoJ spolu s japonskou vládou ohlásila nový monetárny stimul v objeme až 18.6 bln. Jenov (181 mld. USD), ktorý ma podporiť ekonomickú obnovu v tretej najväčšej ekonomike sveta. Práve tohto oznámenia sa trh bál, no po oznámení to jen nebral až tak tragicky. V USA je QE v objeme 85 mld. USD mesačne, čiže japonské číslo nie je ničím zaujímavé. Možno sa tak na japonskom jene uplatní znova obľúbený trejderský prístup „Buy the rumour, sell the news“. Japonské dlhopisy vôbec na pokusy naštartovať infláciu nereagujú. Akoby vedeli, že sa to nepodarí. Inak by mali výnosy na bondoch rásť a započítavať inflačnú prirážku. To sa však vôbec nedeje a bondy sú v Japonsku zatiaľ stabilné.

Denný graf na páre EURJPY veľa nápovedí neponúka. Kros formoval od mája medvediu formáciu klesajúci klin, no ten bol prerazený smerom nahor a cena sa dostala na dlhoročné maximá. Indikátor MACD podporuje tento pohyb a má ešte potenciál na rast, rovnako ako aj kurz. Zatiaľ ho v pohybe smerom nahor brzdí level 140.00, čo je psychologická rezistencia. Cena sa zatiaľ konsoliduje a pravdepodobne už dnes po dátach NFP uvidíme prerazenie na nové vrcholy, alebo vymazávanie ziskov a pokles kurzu. NFP sa očakávajú veľmi silné, až 180k pridaných miest, pričom minulý mesiac sme videli až 204k miest, aj napriek shutdownu. Stredajšie ADP vyšli taktiež nad 200k, takže je tu potenciál lepšieho printu, ako očakáva trh. To by tak cez rast USDJPY potlačilo nahor aj EURJPY a rezistencia na 140 by padla. Technicky tak nevidím príliš veľa záchytných bodov, jedine 140ku a hornú linku formácie, ktorá aktuálne tvorí support na 135.50. Tu budú zhromaždené prvé nákupné bidy. Zdolaním 140 sa budeme pohybovať vo „voide“ a tak sa ťažko hľadajú ciele pre rast.

Source: Bloomberg

Mojim špekulačným nápadom je však práve opak rastu, a to nákup dlhodobej Put opcie na EURJPY. Dobré NFP by mohli poslať kurz cez 140, no dlhodobému pohybu smerom nahor veľmi neverím, keďže euro začína čeliť strachu z deflácie, čo je pre menu v súčasnosti negatívne. Navyše ekonomika v Eurozóne je stále veľmi slabá a krehká, pričom rastie nezamestnanosť. Po upokojení situácie poobede preferujem teda dlhé pozície na jen, cez opcie. Práve Put opcie na jenové krosy sú extrémne lacné a trojmesačná americká put opcia, so strikom na 138.00 a Deltou -42 stojí iba 1.64% z notionalu. To je vskutku veľmi málo a za takúto cenu sa zvyknú obchodovať jednomesačné opcie. Strike je iba 150 bodov od aktuálneho spotu a Delta je celkom vysoká, čo znamená, že hodnota opcie sa bude zvyšovať pomerne rýchlo, ako sa budeme dostávať In The Money. Práve preto, že trh je naladený príliš býčo a nikto neočakáva pokles. Protekcia, resp. hedge je tak veľmi lacná.

Source: Bloomberg

Ziskový profil opcie poukazuje na vývoj zisku z danej opcie pri nasledujúcich časoch. Zelená čiara je dátum exspirácie, teda 6.3.2014. Vidíme, že tu by sme potrebovali kurz pod 136.00 (pri striku 138.00), aby sme sa dostali na nulu, teda B/E. Zaujímavejšie ale vyzerajú skoršie dátumy, napr. predvianočný deň znázornený červenou čiarou. Tam sme na B/E už jemne pod 139.00 (pri striku 138.00), čiže nad strikom pri put opcii. To je spôsobené práve vysokou Deltou na tejto opcii. Ak by sa tak o mesiac EURJPY obchodoval nad 136.00, realizujeme z toho slušný profit.

Source: Bloomberg

Zaujímavo vyzerajú aj krátke pozície, sledované cez shorty na Futures kontraktoch. Tie za posledný mesiac exponenciálne vzrástli a presiahli dokonca aj maximá z apríla, čo boli tohtoročné topy na jenových krosoch. Market je príliš short na jeny a to málokedy dopadne dobre. Práve v tomto biznise veľmi dobre platí, že pokiaľ sú všetci na jednej strane, treba sa postaviť na stranu druhú, aby sa loď neprevrhla. A dlhé pozície na jen tak možno prinesú ovocie. Samozrejme je možné, že market pôjde aj na 150.00, predtým, než začne pokles.

Source: Bloomberg

V prospech jenu hrá aj rast VIXu, ktorý sa zdvihol z 12 a usadil sa nad 14timi bodmi. Americké akcie zdá sa začínajú svoju korekciu, tá by mohla pokojne byť až 5-10%. Prepad na akciách bude kupovať jen a tak by si to mohol odniesť aj kros EURJPY. Z technickej analýzy je prvý target už spomínaný level 135.50 a jeho prelomením sa môžeme pozrieť aj na 133.00, kde je supportná linka formácie klinu a 100vkový MA.

01 - Modified: 2005-10-12 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Fajčiť začínajú v sedemnástich
01 - Modified: 2023-09-11 16:16:44 - Feat.: - Title: Dolár pred stredajšou správou o inflácii v Spojených štátoch oslabuje, japonský jen stúpa 02 - Modified: 2023-08-14 13:54:11 - Feat.: - Title: Dolár začal týždeň pri obavách o čínsku ekonomiku rastom, ku košu mien je najsilnejší za viac ako mesiac 03 - Modified: 2023-08-04 10:02:10 - Feat.: - Title: Kvíz: Ako dobre poznáte meny vo svete? 04 - Modified: 2023-07-11 08:30:00 - Feat.: - Title: Líra, frank, koruna či marka? Tento kvíz preverí, či viete, akými menami sa platilo v krajinách, ktoré dnes používajú euro 05 - Modified: 2023-03-28 14:44:33 - Feat.: - Title: Dolár mierne oslabuje, pokles obáv o banky zvýšil záujem o rizikovejšie aktíva
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. október 2023 03:53