StoryEditor

Trhy podceňujú Fed. Prečo? (komentár dňa)

10.12.2015, 23:00

Hoci sa trh už na zvyšovanie sadzieb pripravuje dlhší čas, sú tu po podľa mňa ešte dva komponenty, ktoré nie sú premietnuté v súčasných cenách. Prvým je skutočnosť, že trhy vždy podcenia silu a razantnosť prvého zvyšovania sadzieb Fedom. V súčasnosti tak panuje konsenzus v tom, že po decembrovom zvýšení budú v budúcom roku nasledovať ešte ďalšie dve.

História však dokazuje, že to je nesprávny predpoklad. Fed bol totiž doteraz vždy agresívnejší, ako predpokladal trh, a ten tak zostal zaskočený. Toto je teda prvým faktorom, ktorý podľa mňa nie je dostatočne zahrnutý v cenách.

Ďalší faktor je viac psychologický. Obchodujem na trhoch už takmer 25 rokov a zažil som tri etapy, keď sa začali zvyšovať sadzby centrálnej banky. Je však veľa ľudí, ktorí nevedia, čo to v skutočnosti znamená, začať obchodovať s vyššími cenami kapitálu. Zvykli sme si, že keď niečo nefungovalo, alebo sa niekto ocitol v problémoch, bezprostrednou reakciou bolo zníženie úrokových sadzieb.

To už však ďalej nie je možné. Jedným z dôvodov, pre to ktoré sa Fed snaží normalizovať monetárnu politiku, je teda znovu získať schopnosť zasahovať. Psychologický aspekt toho, ako v skutočnosti môže zvyšovanie sadzieb zapôsobiť, je kľúčový. Budeme určite svedkami pádov ale aj rastov. Určite to bude mať nepriaznivý dopad na úvery a teda aj na bankroty firiem. Počas zvyšovania sadzieb význame vzrastie podiel bankrotujúcich firiem, ale aj miera zlyhaných úverov.

Firmy začnú krachovať

Nebude to teda len otázka energií, alebo komoditných trhov, ale problémy sa dotknú celých sektorov, aj dlhov vlád. Bude to však očistný proces. V konečnom dôsledku bude podľa mňa zvyšovanie sadzieb pozitívne. Musíme si byť vedomí toho, že najprv to bude bolieť.

Ako sa teda z investičného hľadiska na zvyšovanie sadzieb pripraviť? Keď začne cena kapitálu rásť, ziskovosť podnikov klesne. Rovnako sa spomalí aj tempo rastu svetovej ekonomiky. Jednak na strane zdrojov, ale aj na strane dopytu sa teda situácia pre firmy zhorší.

Zníži to dividendy pre akcionárov, a aj trhové ocenenie spoločností. Firmy budú vďaka tomu čeliť silnému protivetru a budú mať ťažkosti s plnením svojich plánov. Ak sa budú chcieť udržať, budú buď musieť vyvíjať inovácie, investovať do rozvoja, do nových produktov, rastu kvality alebo znižovať náklady.

Ako investovať

V štruktúre investičného portfólia treba byť preto veľmi defenzívny. Pády sa budú týkať penzijných alebo podielových fondov, alebo aj rozvíjajúcich sa krajín. Bude to teda opačná situácia, na akú sme zvyknutí začiatkom roka.

No na druhej strane sa otvoria aj nové príležitosti a to práve na rozvíjajúcich sa trhoch, no mimo komodít. Ďalej aj na trhoch obligácií s vysokým výnosom. Keď teda rast sadzieb zastaví súčasné kolesá ekonomiky, vznikne tu veľké množstvo nových príležitostí, na ktoré treba byť pripravený. Kľúčovými heslami pre začiatok budúceho roka bude teda pre investorov: obranná stratégia, vysoká volatilita a odvaha hľadať nové príležitosti aj na turbulentných trhoch.

01 - Modified: 2007-12-04 09:53:00 - Feat.: 0 - Title: Pred odchodom sudcov na poradu vystúpila pred plénom občianska aktivistka
01 - Modified: 2023-09-21 07:53:45 - Feat.: - Title: Goldman Sachs posunul začiatok znižovania sadzieb Fedom na koniec budúceho roka 2024 02 - Modified: 2023-09-20 19:33:42 - Feat.: - Title: Fed má pri znižovaní inflácie pred sebou ešte dlhú cestu, cyklus prísňovania podľa Powella neskončil 03 - Modified: 2023-09-20 18:59:49 - Feat.: - Title: Fed podľa očakávania ponechal základnú úrokovú sadzbu bez zmeny. Americká ekonomika rastie 04 - Modified: 2023-09-20 15:41:40 - Feat.: - Title: Bankový súboj vyhrávajú Američania. Kým za morom si užívajú nižšiu infláciu, nás čakajú drahšie hypotéky 05 - Modified: 2023-09-19 15:49:27 - Feat.: - Title: Úrokové sadzby by mal Fed tento týždeň ponechať bez zmeny
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. september 2023 20:21