Zlatý kov zaznamenal už druhý deň rastu k trojmesačnému high na stagnujúcom dolári a mierne zvýšenom dopyte po cennom kove.
K situácii pridáva i nekľudná situácia na Blízkom Východe, týkajúc sa hlavne Iraku, ktorý sa neposunul k riešeniu, a Izrael, ktorý sa vrátil ku konfliktu v pásme Gazy.
V čase písania článku sa futures zlata dostali 0.82% vyššie na hodnotu $1,327.30 za trosjkú uncu.
Dopyt po zlate
Viditeľný nárast dopytu po cenných kovoch sa prejavil i vo fondoch, keď najväčší z nich, SPDR Gold Shares fond zaznamenal už druhý deň príliv investicií, presiahnuc 800 ton prvýkrát od apríla, aktuálne 800.28.
Čo sa týka ázijskeho dopytu, India zostáva v záujme investorov z dôvodu najpravdepodobnejšej možnosti zmeny v importe drahého kovu.
Predpokladá sa, že súčasná vláda, zatiaľ prijímaná s eufóriou, by mohla zakročiť proti 10-percentnému clu uvalenému na import komodity do krajiny, čím by napomohla mierne k vyššiemu dopytu, aj keď zákonná povinnosť importérov tvoriť z každej tony zlata 200kg šperkov na vývoz stále poškodzuje obchod.
FOMC Minutes
Dnes bude pozornosť venovaná mierne i Federal Open Market Committee (FOMC) Minutes, aj keď posledné stretnutie Fedu prinieslo volatilitu na trhy iba z dôvodu ekonomického výhľadu.
Mimoriadny vplyv na dolár sa v tomto prípade neočakáva, čiastočne by pozornosť mohla byť upriamená na predpoklad prvého zdvíhania sadzieb, ovplyvňujúc americkú menu.
Ostatné cenné kovy
Striebro nasledovalo trend zlata a jeho futures sa obchodovali 0.88% vyššie na hodnote $21.200 za trojskú uncu v dobe písania tohto článku.
Paládium dosiahlo 13-ročného high behom včerajšieho obchodovania na hodnote $875.30 za uncu, keď z dôvodu päťmesačného štrajku robotníkov ťažiarenských spoločností došlo k čiastočnému nedostatku kovu, hlavne v automobilovom priemysle. Aktuálne sa obchodovalo na hodnote $872.50 za uncu.
Platina nasledovala nárast drahých kovov a rovnako sa vyšplhala 0.65% vyššie na hodnotu $1,506.45 z uncu.
