Pozitívne dáta o výrobnej aktivite v Číne, Európe a USA pomohli trhom k ďalšiemu rastu na 18-mesačné maximá. Index S&P500 má za sebou najlepší prvý štvrťrok od roku 1998. To zvyšovalo chuť k riziku a pomohlo euru k rastu o 1,25 percenta krátko pred tým, ako bol v Amerike v piatok zverejnený report o nezamestnanosti.
Väčšina trhov bola na Veľký piatok zavretá. Jediná negatívna správa prišla z Grécka, kde sa výnos z desaťročných štátnych dlhopisov vyšplhal späť nad 6,5 %. Ani aukcie 7-ročných dlhopisov neprebehli tak dobre, ako sa čakalo. Zanechalo to na trhoch pocit neistoty z toho, či Grécko bude schopné ufinancovať svoj vládny deficit.
Výnosy amerických štátnych dlhopisov v reakcii na pozitívne dáta o výrobnej aktivite taktiež rástli. Dobré čísla vzbudili pocit, že obdobie nízkych úrokových sadzieb, ktoré stále vo väčšine rozvinutých ekonomík pretrvávajú, sa môže chýliť ku koncu. Výnos desaťročných štátnych US dlhopisov vzrástol na 3,87 %. Dôvodom sú predovšetkým obavy o ďalšiu ponuku a tiež obavy, že sadzby by mohli začať v dohľadnej dobe opäť rásť a dostať tak výnosy blízko 4 %. A tak tieto udalosti stojí za to sledovať.
Komodity majú za sebou veľmi dobrý týždeň. Index CRB pridal 3,2 %, ceny boli všeobecne podporené oslabujúcim dolárom a vyhliadkami na ďalší hospodársky rast. Ropa zdolala 17-mesačné maximum a pokúsila sa prelomiť pásmo, v ktorom sa už niekoľko mesiacov pohybuje. Negatívne týždenné správy o stavu zásob boli trhom ignorované a trh bol tak pod vplyvom momentu a budúcich očakávaní.
Cena ropy s dodaním na budúci mesiac pridala 5,4 % a dosiahla ceny 85,37 USD. Akou mierou k tomu prispelo pokrývanie short pozícií (špekulácií na pokles) pred predĺženým víkendom, bude zrejmé v tomto týždni. Cieľom pre najbližšie dni zostáva cena 86,00 USD, na tieto úrovne by ju mohol vyniesť pozitívny sentiment a momentálna sila trhu. Ďalší cieľ je potom na úrovni 90 USD – 50 % návratu z výpredaja z 147,27 USD na 33,20 USD. Pred týmto rastom avšak očakávame konsolidáciu k cene 83,15 USD pred 81,75 USD.
Zemný plyn má za sebou prvý rastový týždeň po ôsmych týždňoch poklesu. Zásoby narástli menej, ako sa čakalo a tak došlo v štvrtok k rastu ceny tejto komodity o 6 %. Trh bol už dlho nadmieru predaný. Rally nasledovala po tom, čo sa špekulanti na pokles rozhodli uzavrieť svoje pozície a vybrať zisky pred predĺženým víkendom. Pokiaľ by sa v tomto týždni nepodarilo zdolať cenu 4,17 USD, mohlo by to opäť podporiť predávajúcich. Ďalšia podpora by mohla prísť zo strany hedgeových fondov a ďalších investorov, ktorí sa rozhodnú vybrať zisky na stávajúcich pozíciách, podporených taktiež ziskovou stratégiou pri obchodovaní dlhej ropy a krátkeho plynu.
Zlato dosiahlo nové dvojtýždenné maximum na cene 1 128 USD a pridalo za minulý týždeň 3 %. Podporu tvoril zvýšený dopyt po komoditách, príliv peňazí do ETF fondov a slabší dolár. Cena zlata, meraná v dolároch, si vedie veľmi dobre, zvlášť pokiaľ berieme do úvahy posilnenie tejto meny za posledný mesiac. Rastový potenciál však vyzerá obmedzený a to vďaka menšej sile trhu na tejto komodite. Vyzerá to, že investori sa presunuli na striebro (+7), platinu (+4) a meď, ktoré minulý týždeň jednak pridali 6 % a jednak dosiahli v tomto roku nové maximá.
Márny pokus o prekonanie maxima zanechal v investoroch nervozitu ohľadom možnej korekcie. Aby sme ju mohli vylúčiť, je potrebné, aby cena zlata prelomila 1 133 USD a ešte dôležitejšia je v tomto smere cena 1 145 USD, tu by rast získal na sile. Podporu tvoria ceny 1 100 USD ,1 092 USD a 1 085 USD.
Obilniny a olejniny poklesli po tom, čo report Amerického ministerstva poľnohospodárstva ukázal, že sa očakáva výborná úroda a normálne počasie. Trh taktiež čaká, že farmári v Amerike tento rok zasejú veľké množstvo sójových bobov a kukurice.
Osiata plocha v prípade kukurice by mala byť najvyššia od roku 1946 a na rekordných úrovniach bude sejba v i v prípade sójových bobov. Nepomáha im ani veľká úroda v Južnej Amerike a silný dolár bude mať vplyv na tamojší export. Kukurica a pšenica dosiahli v roku 2010 nové minimá a od začiatku roku stratili 18 % respektíve 11 %.
| Ole Sloth Hansen stratég komoditných trhov Saxo Bank |