Ilustračná snímka: Reuters
StoryEditor

Euro sa dostalo na viac než ročné maximum, európska mena ťaží z oslabovania dolára

14.04.2023, 08:35
Autor:
TASRTASR

Predstavitelia ECB na rozdiel od Fedu signalizovali, že budú v rámci boja s infláciou pokračovať v sprísňovaní menovej politiky.

Spoločná európska mena sa dostala na najvyššiu úroveň za viac než jeden rok. V piatok naďalej profitovala z oslabovania dolára. Skoro ráno sa jej kurz vyšplhal až na 1,1074 USD/EUR.

Európska centrálna banka (ECB) stanovila vo štvrtok 13. apríla popoludní referenčný kurz eura na úrovni 1,1015 USD/EUR.

Po posledných údajoch o vývoji inflácie v USA majú negatívny vplyv na dolár očakávania týkajúce sa vývoja menovej politiky. Trh počíta s tým, že americká centrálna banka (Fed) by mohla pozastaviť zvyšovania úrokových sadzieb. Tiež rastú nádeje, že sadzby opäť začnú klesať.

Naopak, predstavitelia ECB signalizovali, že budú v rámci boja s infláciou pokračovať v sprísňovaní menovej politiky.

K tomu je potrebné pripočítať aj zlepšenie nálady na finančných trhoch, ktoré znižuje dopyt po bezpečných investíciách, ako je dolár.

Od pondelka 10. apríla sa spoločná mena voči americkému doláru posilnila o viac ako dve percentá.

01 - Modified: 2025-08-22 09:44:11 - Feat.: - Title: Dolár posilňuje, euro voči nemu kleslo na najnižšiu úroveň od začiatku augusta 02 - Modified: 2025-08-21 20:50:34 - Feat.: - Title: Americké akcie pred prejavom šéfa Fedu oslabili, ovplyvnili ich aj výsledky giganta Walmart. Dolár vzrástol 03 - Modified: 2025-08-21 16:01:27 - Feat.: - Title: Dolár pred piatkovým prejavom šéfa Fedu posilňuje ku košu mien 04 - Modified: 2025-08-20 15:49:32 - Feat.: - Title: Dolár mierne oslabuje po Trumpovej výzve na rezignáciu členky vedenia Fedu 05 - Modified: 2025-08-15 16:12:52 - Feat.: - Title: Dolár kvôli vyhliadkam na zníženie úrokov v USA klesá
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. august 2025 13:11