Priemerná výška 13. platu, ako aj koncoročných odmien vzrástla na Slovensku v tomto roku približne o 10 percent. Zároveň sa tiež zvýšil podiel ľudí, ktorí sa môžu týmito benefitmi pochváliť. Vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk.
Dobrovoľné odmeny
"Zatiaľ čo koncoročné odmeny sú vyplácané na základe dobrovoľnosti zo strany zamestnávateľa, trinásty plat je nárokovateľná zložka mzdy, pretože je dohodnutá v pracovnej či kolektívnej zmluve, kde sa spoločnosť zaväzuje, že zamestnancovi takúto odmenu na konci roka vyplatí," vysvetlil produktový manažér Platy.sk Miroslav Dravecký.
Najrozšírenejšie v manažmente
Koncoročné odmeny sú najrozšírenejšie a najštedrejšie na manažérskych pozíciách, hlavne vo vrcholovom manažmente, často súvisia s dosahovaním stanovených cieľov. Až 44 percent ľudí v top manažmente deklaruje, že dostáva koncoročné odmeny a ich výška predstavuje aj dvojnásobok základného mesačného platu. V tejto skupine zamestnancov sú všetci pracujúci na najvyšších riadiacich pozíciách v rôznych spoločnostiach od malých rodinných firiem až po veľké korporácie.
Zdroj: Platy.sk
Koncoročné odmeny sú rozšírené aj v nižšom a strednom manažmente a týkajú sa asi tretiny týchto zamestnancov, pričom ich výška je zväčša totožná s priemerným mesačným platom. Trináste platy ako formu odmeny deklaruje pätina zamestnancov v nižšom, strednom a vrcholovom manažmente.
Krajšie koncoročné výplatné pásky sa vo väčšej miere týkajú aj kvalifikovaných technických zamestnancov, kde traja z desiatich dostávajú koncoročné odmeny a dvaja z desiatich 13. plat. Výška ich odmien však nie je taká štedrá ako u manažérskych pozícií a dosahuje do 75 percent ich základnej mzdy.
Najštedrejšie poisťovne
Z pohľadu odvetví sú pri odmenách najštedrejšie finančné a poisťovacie služby, kde odmeny dosahujú výšku až 115 percent základnej mzdy zamestnancov a týkajú sa 34 percent ľudí pracujúcich v tomto odvetví. Podiel zamestnancov, ktorí sa môžu na konci roka tešiť na lepšiu výplatu, je vyšší aj v spoločnostiach zaoberajúcich sa dodávkou elektriny, plynu, vody a odpadovým hospodárstvom, ako aj vo firmách s priemyselnou výrobou a spoločnosťami podnikajúcimi v oblasti informácií a komunikácie. Naopak, najmenej týmito benefitmi odmeňujú firmy v odvetví ubytovania a stravovacích služieb.
Z pohľadu vlastníctva spoločnosti sú finančné benefity najrozšírenejšie v súkromných zahraničných a v štátnych a obecných organizáciách (po 36 percent). V súkromnom sektore sú priemerné odmeny viac ako dvojnásobne vyššie. Zatiaľ čo koncoročné odmeny v zahraničných korporáciách dosahujú sumu v priemere 892 eur, u zamestnancov v štátnej správe je to 363 eur. TASR informovala spoločnosť Profesia.