Čínsky protimonopolný úrad dnes oznámil, že potrestá zahraničné automobilky Audi a Chrysler, a tiež japonských dodávateľov autosúčiastok za porušenie protimonopolného zákona. To otvára cestu k peňažnému trestu vo výške 10 % z ich ročných tržieb na čínskom trhu. Informovala o tom agentúra Reuters.
Čínsky Národný výbor pre rozvoj a reformy (NDRC), ktorý má na starosti kontrolu porušovania pravidiel hospodárskej súťaže v krajine, tvrdí, že vyšetrovanie odhalilo "monopolné správanie" automobiliek Chrysler (dcérskej firmy talianskeho Fiatu) a Audi (člen koncernu Volkswagen). To je v rozpore s čínskymi pravidlami hospodárskej súťaže.
"V blízkej budúcnosti budú automobilky adekvátne potrestané," uvádza sa vo vyhlásení NDRC.
Audi a ďalšie svetové automobilky pritom nedávno začali urýchlene meniť svoju cenovú stratégiu v Číne, keď tamojšie úrady začali preverovať ich cenovú politiku na základe sťažností domácich výrobcov. Aj čínske médiá obvinili zahraničné automobily a dovozcov súčiastok, že predražujú svoje produkty na čínskom trhu.
NDRC zároveň oznámil, že začal vyšetrovať aj Mercedes-Benz, ktorý patrí do koncernu Daimler, a dokončil vyšetrovanie u 12 japonských výrobcov autokomponentov, ktorých tiež podozrieva z predražovania produktov.
"Účelom vyšetrovania je udržať solídnu konkurenciu na trhu s autami a chrániť záujmy spotrebiteľov," uvádza sa v stanovisku NDRC.
NDRC nešpecifikoval, o ktorých výrobcov autosúčiastok ide, ani neuviedol ďalšie detaily o treste pre Audi a Chrysler.
Audi pritom generuje približne tretinu z globálnych tržieb na čínskom trhu, vrátane Hongkongu. Audi a Mercedes v súvislosti s vyšetrovaním oznámili, že spolupracujú s čínskymi úradmi. Hovorca čínskej divízie Chrysleru odmietol komentovať výsledky vyšetrovania.
01 - Modified: 2006-09-06 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Pri kúpe šiat rozhoduje cena
01 - Modified: 2025-06-25 12:11:08 - Feat.: - Title: Úplne zastavenie výroby. Jaguar padol až na dno, podarí sa mu ešte znova „vyplávať“?
02 - Modified: 2025-06-24 12:00:00 - Feat.: - Title: BMW prináša prelomové riešenie. Karbónové diely skončia, náhrada má byť prírodná
03 - Modified: 2025-06-23 09:01:10 - Feat.: - Title: Fenomén menom Dacia. Čo stojí za veľkým úspechom najlacnejších áut Európy?
04 - Modified: 2025-06-20 09:00:00 - Feat.: - Title: Na Slovensko prišla nová čínska značka. Konkurovať chce elite, ponúkne päť modelov
05 - Modified: 2025-06-16 10:37:49 - Feat.: - Title: Šéf Renaultu Luca de Meo sa rozhodol odstúpiť z funkcie, prejsť má do Keringu. Akcie automobilky klesajú