StoryEditor

Štáty eurozóny by mohli zbankrotovať aj odísť, radia "múdri muži" z Nemecka

28.07.2015, 13:45
Autor:
TASRTASR
Nemeckí experti si myslia, že ďalšie finančné krízy by sa určite mali riešiť tvrdšie. Priorita je stabilizácia eurozóny.

Nemeckí experti podporujú vytvorenie špeciálneho mechanizmu na riešenie platobnej neschopnosti štátov eurozóny, ktorý by zabránil budúcim krízam. A podľa ekonomických poradcov nemeckej vlády, tzv. múdrych mužov, členovia eurozóny by mali mať ako poslednú možnosť aj odchod z menovej únie. Informovala o tom agentúra Reuters.

Pätica expertov vo svojej správe konštatuje, že grécka dlhová kríza ešte zvýraznila naliehavú potrebu ďalších reforiem, ktoré by zabezpečili väčšiu stabilitu eurozóny.

Ľudia nie sú pripravení

Domnievajú sa, že eurozóna by v rámci tesnejšej integrácie mala opatrenia, ako je napríklad vytvorenie bankovej únie, doplniť aj o mechanizmus pre riadený bankrot.

"Pre zabezpečenie súdržnosti menovej únie musíme uznať, že voliči vo veriteľských štátoch nie sú pripravení trvalo financovať dlžníkov," povedal Christoph M. Schmidt, predseda nemeckej rady ekonomických expertov.

Grécko by nemalo ohrozovať euro

Grécka kríza vyvolala otázniky nad budúcnosťou menového bloku a v Nemecku aj pochybnosti o treťom záchrannom úvere pre vysoko zadlžené Grécko. Navrhovaný mechanizmus pre bankrot by nútil veriteľov znášať straty a investorov zase podrobnejšie vyhodnotiť riziká, tvrdia múdri muži.

Odporúčajú, aby eurozóna umožnila svojim členom vystúpiť z bloku, ale išlo by o úplne poslednú možnosť. A pripomínajú, že štát, ktorý permanentne nespolupracuje s ostatnými členmi eurozóny, by nemal ohrozovať existenciu eura.

Ministerstvo financií eurozóny

Ale nemeckí experti zároveň varovali pred unáhlenými krokmi, ako je napríklad vytvorenie spoločného ministerstva financií eurozóny, hospodárskej vlády, alebo spoločnej schémy poistenia nezamestnanosti. Kolektívna zodpovednosť za potenciálne výdavky bez toho, aby sa jednotlivé štáty vzdali národnej suverenity vo fiškálnej a hospodárskej politike, totiž skôr či neskôr povedie k zvýšeniu nestability v eurozóne.

Reagovali tak na správu v nemeckom časopise Der Spiegel, podľa ktorej je Berlín ochotný diskutovať o vytvorení ministerstva financií eurozóny s vlastným rozpočtom aj daňami.

01 - Modified: 2007-08-05 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Investičný horoskop
01 - Modified: 2023-02-03 07:54:26 - Feat.: - Title: Germanistka o nemeckej váhavosti: Obávajú sa aj jadrových zbraní či konfliktu s Ruskom 02 - Modified: 2022-03-24 08:17:28 - Feat.: - Title: Rozprávkové mesto alebo zelené peklo? Nemecký Tübingen je rajom ekoaktivistov a nočnou morou McDonaldu 03 - Modified: 2022-02-19 16:57:35 - Feat.: - Title: Francúzsko svojich občanov vyzvalo, aby bezodkladne opustili východ Ukrajiny 04 - Modified: 2022-02-17 05:11:05 - Feat.: - Title: Scholz a Biden vyzvali Rusko, aby prijalo "skutočné kroky" k deeskalácii napätia 05 - Modified: 2022-01-09 07:58:56 - Feat.: - Title: Kanibal z Nemecka dostal doživotie. Bývalý učiteľ vraždil, aby realizoval svoje fantázie
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. október 2023 16:04