StoryEditor

Agentúra Fitch ocenila pozitívny vplyv Slovenska v eurozóne, potvrdila náš rating

12.02.2016, 22:16
Autor:
TASRTASR

Ratingová agentúra Fitch Ratings dnes potvrdila rating Slovenska na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Stala sa tak po agentúre Standard & Poor’s (S&P) druhou za posledný mesiac, ktorá pristúpila k potvrdeniu hodnotenia SR.

Fitch vo svojej správe vyzdvihuje pozitívny vplyv členstva Slovenska v eurozóne. Zároveň ocenila stabilný bankový sektor a schopnosti Slovenska priťahovať zahraničné investície. Na najbližšie roky predpovedá Slovensku stabilný hospodársky rast na úrovni približne 3 percentá ročne, najmä vďaka silnej domácej spotrebe a vysokej úrovni verejných investícií, podporených rýchlym čerpaním eurofondov v roku 2015.

Okrem toho agentúra očakáva postupné znižovanie deficitu štátneho rozpočtu a verejného dlhu. Podľa Fitch sa deficit bude aj bez zmeny politík v najbližších rokoch postupne znižovať, a to vďaka pozitívnemu makroekonomickému vývoju a zlepšeniu výberu daní. Fitch pozitívne hodnotí aj pokrok v riešení otázky nezamestnanosti, makroekonomický vývoj a zlepšený výber daní.

"Teší ma, že sme krajinou, ktorá neustále pracuje na tom, aby sa zlepšovala. Naše pozitívne smerovanie ocenila už druhá ratingová agentúra, ktorá nám svojím hodnotením vyjadrila dôveru," reagoval na minister financií Peter Kažimír. Podobné hodnotenia ratingových agentúr podľa neho odzrkadľujú úspešnú snahu vlády o nastavenie stabilného trendu konsolidácie verejných financií a znižovania verejného dlhu.

01 - Modified: 2008-02-06 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Microsoft rozširuje svoju reklamnú sieť
01 - Modified: 2023-09-18 14:24:14 - Feat.: - Title: Moody‘s zvýšila rating Grécka o dva stupne. Politická istota zabezpečí reformy 02 - Modified: 2023-09-03 10:20:43 - Feat.: - Title: Moody‘s zvýšila prognózu rastu ekonomiky USA v tomto roku na takmer dve percentá, Číne znížila vyhliadky 03 - Modified: 2023-08-02 13:28:31 - Feat.: - Title: USA bol znížený rating. Ukazuje to, že dlh je dvojsečná zbraň 04 - Modified: 2023-06-29 15:05:09 - Feat.: - Title: Priemerný úrok dlžníkov s neinvestičným ratingom je najvyšší za 13 rokov, hrozí im refinancovanie 05 - Modified: 2023-05-22 13:45:41 - Feat.: - Title: Stabilný výhľad do tmy
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. október 2023 20:44