Taiwanskí študenti protestujú proti obchodnej dohode s Čínou. Boja sa, že ostrovná krajina skončí v područí veľmoci. Snaha o užšie spojenie s Čínou vyvolala pouličné nepokoje, protestujúci obsadili budovu úradu vlády a parlament.
Vláda na Taiwane sa pokúša ešte viac prepojiť s Čínou. Obchodná dohoda s touto krajinou ale vyvolala protesty.
Závislosť na Číne? Nikdy
Oficiálne ide demonštrantom o to, že uvoľnenie obchodu medzi oboma krajinami tvrdo zasiahne malé taiwanské firmy. V skutočnosti však ide hlavne o možnosť vzájomných investícií, ktoré by pri nepomere vo veľkosti oboch krajín prúdili hlavne na Taiwan. Čína, ktorá považuje Taiwan za svoju odštiepeneckú provinciu, by tak mohla získať nad ostrovom ekonomickú kontrolu.
Kuomintang vedie dlhodobé rokovania o spolupráci s Čínou a vyhýba sa pritom otázke prípadného formálne vyhlásenie nezávislosti. Taiwan sa tak oficiálne prehlasuje stále za Čínu. Tento stav trvá už od roku 1949, kedy na ostrov utiekli čínski nacionalisti z Kuomintangu pred postupujúcimi komunistami. Opozičná Demokratická pokroková strana by sa naopak nevyhýbala prípadnému vyhláseniu nezávislosti. Potom by však nasledovala čínska vojenská alebo minimálne ekonomická odveta. Už teraz sú pritom obe krajiny hospodársky tesne previazané.
Pôžičky pre pevninskú Čínu
Definitívne by sa o čínsko - taiwanskej obchodnej dohode malo rozhodnúť na Taiwane ôsmeho apríla. Ostrov už teraz uvoľňuje predpisy, ktoré bránili cudzím investíciám v strategických firmách a v posledných rokoch sa stal cieľom čínskych investícií po tom, čo v pevninskej Číne začali rásť výrazne mzdy. Taiwanské banky zase hromadne požičiavajú peniaze do pevninskej Číny - už teraz dosiahla podľa denníka Financial Times ich expozície voči Číne takmer 65 miliárd dolárov.