StoryEditor

Únia chce oživiť projekt plynovodu z Turkménska

25.03.2015, 17:05
Autor:
TASRTASR

Európska únia chce oživiť projekt plynovodu z Turkménska do Európy a zahrnúť do neho európske energetické firmy. Povedal to dnes pre agentúru Reuters zástupca Európskej únie v Turkménsku Denis Daniilidis.

Európska únia sa už dlhší čas snaží zmierniť závislosť od dovozu energií z Ruska a toto úsilie ešte urýchlila anexia polostrova Krym v marci minulého roka a neskoršie boje na východe Ukrajiny. Podľa Daniilidisa podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič sa v nasledujúcich mesiacoch chystá navštíviť Turkménsko s cieľom obnoviť rozhovory o Transkaspickom plynovode.

O projekte, ktorý by mal dodávať plyn z Turkménska do Európy cez Kaspické more, Azerbajdžan a Turecko, sa diskutovalo už skôr, no potom na niekoľko rokov uviazol pre politické, ekologické a finančné neistoty. Už začiatkom marca ale turkménski predstavitelia uviedli, že sa "aktívne" diskutuje o dodávkach plynu na európsky trh v objeme 10 až 30 miliárd kubických metrov ročne.

Minulý rok Turkménsko a Turecko podpísali rámcovú dohodu o zabezpečení suroviny pre projekt Transanatólského plynovodu (TANAP), ktorý by mal dodávať do Európy plyn z Azerbajdžanu, konkrétne z náleziska Shah Deníz II v oblasti Kaspického mora. S cieľom napojiť sa na TANAP musí Turkménsko vybudovať vlastnú vetvu plynovodu popod Kaspické more.

Turci začali s výstavbou projektu TANAP v polovici marca. Plynovod povedie z gruzínsko-tureckej hranice na hranice s Bulharskom a Gréckom. Dokončenie výstavby sa očakáva koncom roku 2018 a spustenie dodávok plynu z ložiska Shah Deniíz II v roku 2019.

01 - Modified: 2007-04-23 09:44:00 - Feat.: 0 - Title: Nemecké autá patria podľa ADAC medzi najspoľahlivejšie
01 - Modified: 2025-12-03 17:20:32 - Feat.: - Title: Plán EÚ na ukončenie dovozu plynu z Ruska je správny, mal prísť skôr, tvrdí český prezident Pavel 02 - Modified: 2025-12-02 14:47:22 - Feat.: - Title: Ako sa Robert Fico prepočítal 03 - Modified: 2025-12-01 14:15:31 - Feat.: - Title: Dodávky ruského plynu do Európy cez TurkStream vzrástli. Nevykompenzovali však koniec tranzitu cez Ukrajinu 04 - Modified: 2025-12-01 10:41:55 - Feat.: - Title: Ceny plynu kolabujú, ale... 05 - Modified: 2025-11-27 17:00:52 - Feat.: - Title: Spor o ceny plynu: Eustream odmieta výpočty Klubu 500, zdraženie prepravy má byť násobne nižšie
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. december 2025 18:52