StoryEditor

Český premiér podporuje čo narýchlejšie prijatie eura

01.04.2015, 16:57
Autor:
TASRTASR

Česko by profitovalo z čo najskoršieho prijatia eura, myslí si premiér Bohuslav Sobotka. Keďže v súčasnej vládnej koalícii neexistuje dohoda týkajúca sa vstupu do eurozóny, zrejme sa to nestane počas jej 4-ročného funkčného obdobia. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Vstup do menovej únie vytvorí pracovné miesta a priláka investície. Vláda mala urobiť všetko preto, aby pripravila krajinu na prijatie eura v roku 2020, povedal Sobotka v rozhovore pre Bloomberg. Ďalšou výhodou spoločnej meny je jej stabilita, zníženie transakčných poplatkov a vyhliadky na lepší rating.

"Existuje množstvo dôvodov pre stanovenie čo najbližšieho cieľového dátumu," uviedol Sobotka v odpovedi na otázky Bloombergu. "Potrebujeme investície, aby sa vytvorili pracovné miesta a investori sa pravidelne pýtajú, kedy začneme používať spoločnú menu."

Český premiér upozornil, že vláda musí pripraviť ekonomiku na prijatie eura, aby sa to stalo čo najschodnejším spôsobom. Toto je dôvod, prečo nie je vstup do eurozóny aktuálny teraz a nie odpor verejnosti, ktorá je podľa rok starého prieskumu proti prechodu na spoločnú menu.

"Myslím si, že názory verejnosti sa začnú výrazne meniť. Aj keď mnohí neváhajú a predstavujú euro ako strašiaka, pri bližšom pohľade hovoríme o bežnom a komfortnom nástroji na podporu sociálnej prosperity. Skúsenosť Slovenska s prijatím rovnako ako s fungovaním spoločnej meny môže byť pre nás príkladom," uviedol Sobotka.

 

 

 

 

01 - Modified: 2007-04-29 21:53:36 - Feat.: 0 - Title: Slovenský stroj naštartoval Uram
01 - Modified: 2025-12-17 08:40:13 - Feat.: - Title: Na Ukrajine padli v bojoch doteraz štyria Česi a päť je nezvestných 02 - Modified: 2025-12-15 15:00:16 - Feat.: - Title: Budem sa snažiť prispieť k tomu, aby vojna na Ukrajine skončila, vyhlásil nový šéf českej diplomacie Macinka 03 - Modified: 2025-12-15 12:23:21 - Feat.: - Title: Nebudeme nič skrývať, budeme v každom prípade transparentní, vyhlásil Babiš 04 - Modified: 2025-12-13 20:43:09 - Feat.: - Title: Poľsko zaplatilo Českej republike 11 miliónov korún za odstránenie nelegálnej skládky odpadu 05 - Modified: 2025-12-13 14:16:51 - Feat.: - Title: Český trh komerčných realít prudko rastie, objem obchodov dosiahol 95 miliárd korún. Posilnil domáci kapitál
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
18. december 2025 08:05