StoryEditor

Japonským výrobcom sa po dvoch rokoch opäť darí

01.07.2013, 11:35
Index dôvery veľkých výrobcov sa dostal do plusu. Za zlepšenie môže aj slabší japonský jen.

Dôvera veľkých japonských výrobcov sa dostala do pozitívneho teritória prvý raz takmer po dvoch rokoch. To signalizuje pozitívnu reakciu firiem na oslabovanie jenu a stimuly vlády premiéra Šinza Abeho (na snímke), ktorými sa snaží oživiť ekonomiku, informovala agentúra AP.

Index dôvery veľkých výrobcov, ktorý zostavuje japonská centrálna banka, vyskočil v júni na +4 body z -8 bodov v marci. Index sa zverejňuje každé tri mesiace. Pozorne sledovaný takzvaný Tankan index sa dostal nad nulu prvý raz od septembra 2011. To znamená, že viac výrobcov hodnotí situáciu optimisticky než pesimisticky.  Index dôvery pre nevýrobný sektor sa zvýšil na 12 bodov zo 6 bodov pred troma mesiacmi.

Taro Saito z tokijského výskumného inštitútu NLI podľa agentúry Reuters tvrdí, že zlepšenie u veľkých spoločností bolo spôsobené najmä vďaka oslabeniu jenu, čo podporilo vývoz a celkové ozdravenie ekonomiky. Podľa analytikov je možné, že japonská centrálna banka v najbližších mesiacoch obmedzí kvantitatívne uvoľňovanie, ktoré je jedným z hlavných nástrojov jej programu na ozdravenie hospodárstva.

Index ukázal, že výrobcovia plánujú v prebiehajúcom fiškálnom roku zvýšiť kapitálové výdavky o 6,7 % a firmy z nevýrobných sektorov o 4,9 %. Znamenalo by to ďalší stimul pre abenomiku, keďže zvýšenie výdavkov by sprevádzali psychologické efekty, ktoré by pozitívne ovplyvnili firmy aj domácnosti, ktoré by tiež začali viac míňať. Veľkí výrobcovia dúfajú, že pozitívne výsledky budú v najbližších mesiacoch pretrvávať a že negatívne efekty trhovej nerovnováhy budú postupne odoznievať.

01 - Modified: 2023-09-11 16:16:44 - Feat.: - Title: Dolár pred stredajšou správou o inflácii v Spojených štátoch oslabuje, japonský jen stúpa 02 - Modified: 2023-09-01 21:03:00 - Feat.: - Title: Akcie v USA po správe z trhu práce prevažne posilnili, spevnil dolár 03 - Modified: 2023-06-09 10:29:44 - Feat.: - Title: Slovensko si v Indexe pestúnskeho štátu 2023 polepšilo o dve miesta 04 - Modified: 2023-04-14 07:53:28 - Feat.: - Title: Európske burzy pokračujú v raste, francúzsky index CAC 40 stúpol na nový rekord 05 - Modified: 2023-03-28 14:44:33 - Feat.: - Title: Dolár mierne oslabuje, pokles obáv o banky zvýšil záujem o rizikovejšie aktíva
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
01. október 2023 03:27