Tržby slovenského maloobchodu po očistení o infláciu sa v apríli 2026 udržali medziročne na približne rovnakej úrovni, keď klesli iba o 0,2 percenta.
Nižšiu hodnotu tržieb ako v rovnakom období pred rokom po očistení o vplyv inflácie zaznamenali štyri z deviatich zložiek maloobchodu. Vo štvrtok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Výsledok odvetvia ovplyvnil najmä prepad tržieb o 7,3 percenta v podielovo najväčšej zložke odvetvia - v hyper a supermarketoch, ako aj výrazné zaostávanie tržieb e-shopov so zásielkovým predajom o 9,2 percenta. Medziročný pokles tržieb v zásielkovom predaji pretrváva už 18 mesiacov v rade.
Naopak, pozitívny vplyv na výsledok odvetvia mali dynamický rast tržieb o sedem percent v druhej podielovo najväčšej zložke v špecializovaných predajniach s ostatným tovarom, kam patria aj drogérie, lekárne, predajne textilu, obuvi či niektorých palív pre domácnosti.
Darilo sa najmä predajniam s kozmetickými a toaletnými výrobkami. Druhý najvýznamnejší pozitívny vplyv mal dvojciferný rast tržieb v hobymarketoch, predajniach nábytku a elektroniky.
Nárasty tržieb do deväť percent evidovali aj špecializované predajne pre informatiku a komunikácie, ako aj čerpacie stanice. Tento rast však súvisel s nárastom jednotkových cien pohonných látok.
Maloobchodné tržby medzimesačne, v porovnaní s marcom 2026, po sezónnom očistení klesli o 1,8 percenta. V súhrne za štyri mesiace roka 2026 boli maloobchodné tržby (v stálych cenách) približne rovnaké ako vlani (+0,1 percenta), pričom medziročné zlepšenie evidovalo päť z deviatich zložiek maloobchodu.
Rast tržieb v medziročnom porovnaní počas apríla 2026 dosiahli aj podniky ubytovania o 16,7 percenta (v stálych cenách) a tiež podniky veľkoobchodu o 4,7 percenta (v bežných cenách). Naopak, tržby klesli (v stálych cenách) v predaji a oprave motorových vozidiel o 8,2 percenta, ako aj v reštauráciách spolu s pohostinstvami o 2,7 percenta.
V medzimesačnom porovnaní nárast tržieb v stálych cenách zaznamenalo len ubytovanie, a to o 4,1 percenta. Naopak, tržby klesli po prepočte do stálych cien v predaji vrátane opráv motorových vozidiel o 6,5 percenta, ako aj v reštauráciách spolu s pohostinstvami o 1,8 percenta, a tiež vo veľkoobchode o 5,6 percenta v bežných cenách.
V súhrne za štyri mesiace od začiatku roka 2026 medziročne reálne vyššie tržby registrovali ubytovanie, a to o 19,4 percenta v stálych cenách a veľkoobchod, ktorý si pripísal päť percent v bežných cenách. Naopak, medziročný pokles tržieb o 7,5 percenta v stálych cenách vykázal predaj a oprava motorových vozidiel a tiež reštaurácie s pohostinstvami (-2,2 percenta).