Podpredseda Národnej rady a šéf národniarov Andrej Danko. FOTO:TASR/J. Novák 
StoryEditor

Danko očakáva pri schvaľovaní rozpočtu ťažkosti. Priestor na zvyšovanie daní vidí vo viacerých sektoroch

31.05.2026, 14:55
  • Rozpočet sa môže stať testom prežitia vlády už tento rok.
  • Koalícia chce vyššie výdavky, no peniaze zatiaľ nemá kryté.
  • Dlh vyskočil na 61,4 percenta HDP a otvára tvrdé sankcie.
  • V hre je sporný výklad zákona, ktorý môže pravidlá oslabiť.

Predseda národniarov Andrej Danko očakáva, že štátny rozpočet na budúci volebný rok sa bude vo vládnej koalícii rodiť ťažko. „Predpokladám, že nebude schválený v septembri, bude to na konci roka,“ skonštatoval  v diskusnej relácii TA3 V politike.

Avizuje, že zákon roka bude náročne zostavovaný. „Môže sa stať, že ho premiér spojí s rokovaním o vyslovení dôvery vláde,“ tvrdí Danko. 

Spomenul, že národniari budú trvať aspoň na päťpercentnej valorizácii platov policajtov. V parlamente tiež majú návrh, aby sa automaticky zvyšoval minimálny dôchodok.

V článku sa ešte dočítate:

    • o koľko chcú zvýšiť limit pre brigády,
    • na ktoré sektory Danko mieri vyššie dane,
    • prečo dlh brzdí rozpočet a hrozí sankcia,
    • ako vláda vykladá výnimku z dlhovej brzdy.

Dostupné pre predplatiteľov

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 76% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. jún 2026 16:30