Na snímke predseda vlády Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický. FOTO: TASR/ M. Baumann
StoryEditor

Deň, ktorý rozdelil Slovensko. Na 8. mája Wolkswagen vypína, Stellantis nie. Experti hovoria, či to má zmysel

05.05.2026, 19:15
  • Zrušený sviatok rozdelil firmy a zamestnancov po celom Slovensku.
  • Štát čakal prínos pre ekonomiku, no efekt má byť podľa expertov nulový.
  • Paradoxné príplatky môžu zvýšiť náklady štátu namiesto úspor.
  • Automobilky sa rozchádzajú v prístupe a neistota sa prehlbuje.

Kým zamestnanci jednej fabriky si aj tento rok budú 8. mája užívať voľno, iní ho pocítia ako bežný pracovný deň. Rôzny prístup zvolili aj firmy z odvetvia automobilového priemyslu. Tento sektor je chrbtovou kosťou našej ekonomiky, tvorí približne 10 až 13 percent hrubého domáceho produktu.

„V spoločnosti Volkswagen Slovakia budú mať zamestnanci po dohode so sociálnym partnerom v piatok 8. mája dodatočný deň pracovného voľna,“ potvrdila pre HN hovorkyňa bratislavskej automobilky Lucia Kovarovič Makayová.

V Trnave naopak využijú to, že tento deň je sviatkom, ktorý však už nie je dňom pracovného pokoja, a budú vyrábať. „Zamestnanci, ktorí budú v tento deň pracovať, dostanú okrem základnej mzdy aj mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok vo výške 100 percent priemerného zárobku,“ uviedol hovorca spoločnosti Stellantis Michal Nič.

Práve v stopercentnom príplatku spočíva hlavný rozdiel medzi pracovnými sviatkami 1. septembra alebo 17. novembra a 8. májom, ktorý tento rok medzi zamestnávateľmi vyvolal chaos a zmätok.

V článku sa ešte dočítate:

    • ako vznikla legislatívna anomália v Zákonníku práce,
    • kto dostane stopercentný príplatok zo štátnych peňazí,
    • aké možnosti majú zamestnávatelia pri plánovaní práce.

Dostupné pre predplatiteľov

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. máj 2026 10:47