Maloobchodné ceny sa v roku 2026 nezmenia. FOTO: Unsplash
StoryEditor

Situácia sa nezmení. Aj tento rok tržby slovenského maloobchodu ostanú v červených číslach, hovorí analytik

05.03.2026, 12:35
Autor:
TASRTASR

Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank hovorí, že maloobchodné tržby v roku 2026 zostanú pod tlakom a v reálnom vyjadrení budú skôr stagnovať.

 

Aj tento rok tržby maloobchodu na Slovensku zostanú v červených číslach - druhý rok v rade.

Uviedol to Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank, v komentári k údajom o januárových tržbách slovenského maloobchodu, ktoré zverejnil Štatistický úrad Slovenskej republiky.

„Spotrebiteľská dôvera vo februári ostávala blízko takmer trojročných miním a nenaznačovala skorý obrat v spotrebe domácností. Fiškálna konsolidácia citeľne nahlodáva spotrebiteľské nálady slovenských domácností, čo sa prejavuje aj na nižších tržbách obchodníkov,“ spresnil.

image

Tržby maloobchodu v januári 2026 medziročne klesli

„Maloobchodné tržby v roku 2026 zostanú pod tlakom a v reálnom vyjadrení budú skôr stagnovať. Domácnosti sa budú ďalej pohybovať v prostredí, kde konsolidačné opatrenia znižujú disponibilné príjmy a zvyšujú citlivosť na ceny. V praxi to bude znamenať pokračujúci dôraz na akcie, zľavy a privátne značky a tým aj tlak na marže,“ doplnil Marián Kočiš, analytik Slovenskej sporiteľne.

Dôvera spotrebiteľov, ktorá ostáva pod dlhodobým priemerom, spolu s obavami domácností viažucimi sa na slabnúci trh práce aj geopolitické pnutia, bude podľa Kočiša prirodzene tlmiť nákupný apetít.

„Istý impulz môžu priniesť energošeky, ktoré dočasne zvýšia hotovostný objem peňazí v obehu, no zároveň pôjde skôr o krátkodobý a rozložený efekt.

image

Vo februári zbankrotovalo 27 firiem, o štvrtinu viac ako vlani

Medzi dôležité faktory, ktoré budú vplývať na maloobchod, bude patriť pomalšia dynamika rastu nominálnych miezd, slabnúci trh práce a stále zvýšená miera inflácie,“ dodal Kočiš. Štatistický úrad vo štvrtok informoval, že tržby maloobchodu na Slovensku v januári 2026 po očistení o vplyv inflácie medziročne klesli o 3,7 percenta.

V medziročnom poklese boli už tretí mesiac po sebe. Maloobchodné tržby po sezónnom očistení v porovnaní s decembrom 2025 medzimesačne klesli o 1,2 percenta.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. jún 2026 18:54