Národná rada SR. FOTO TASR
StoryEditor

Poslanci schválili uznesenie proti sankciám voči Rusku, uviedli, že oslabujú hospodársky rast

05.06.2025, 12:10
Autor:
TASRTASR

Za návrh hlasovalo 51 zo 76 prítomných poslancov. Išlo o celý klub SNS, väčšinu klubu Smer-SD, ale aj niektorých zákonodarcov z Hlasu-SD a viacerých nezaradených.

Členovia vlády by nemali v medzinárodných organizáciách hlasovať za prijatie nových sankcií a obchodných obmedzení voči Ruskej federácii.

Zároveň majú aktívne presadzovať opatrenia na stabilizáciu energetického trhu, elimináciu cenovej volatility a ochranu strategických záujmov slovenského hospodárstva. Vyplýva to z uznesenia Národnej rady o odmietnutí sankčnej politiky a obchodných obmedzení voči Ruskej federácii a ochrane ekonomických a energetických záujmov, ktoré vo štvrtok schválili poslanci.

Uznesenie predložila koaličná SNS.

image

Príjmy Ruska z predaja ropy a plynu klesli o viac než tretinu, môžu za to aj sankcie Západu

Za návrh hlasovalo 51 zo 76 prítomných poslancov. Išlo o celý klub SNS, väčšinu klubu Smer-SD, ale aj niektorých zákonodarcov z Hlasu-SD a viacerých nezaradených. Proti hlasoval Ján Ferenčák (Hlas-SD), ďalších 23 najmä z klubu Hlas-SD sa hlasovania zdržalo. Opoziční poslanci sa hlasovania nezúčastnili.

„Národná rada konštatuje, že sankčná politika a obchodné obmedzenia voči Ruskej federácii prispievajú k rastu cien energií a narúšajú dodávateľské reťazce, čo oslabuje konkurencieschopnosť a hospodársky prospech slovenských podnikov,“ uviedli poslanci v uznesení.

Parlament jeho prijatím odmieta zavádzanie a rozširovanie sankčnej politiky a obchodných obmedzení voči Ruskej federácii, keďže spôsobujú negatívne hospodárske dopady na Slovenskú republiku, jej priemysel a obyvateľstvo. Zároveň vyzýva vládu, aby presadzovala ochranu národno-hospodárskych záujmov SR a aktívne vystupovala proti opatreniam spôsobujúcim negatívne hospodárske dopady na SR, jej priemysel a obyvateľstvo.

01 - Modified: 2025-06-04 16:53:07 - Feat.: 1 - Title: Príjmy Ruska z predaja ropy a plynu klesli o viac než tretinu, môžu za to aj sankcie Západu 02 - Modified: 2025-06-04 16:46:17 - Feat.: 1 - Title: Jermak sa v USA stretol s ministrom zahraničia Rubiom, žiada ho o uvalenie sankcií na Rusko 03 - Modified: 2025-06-04 14:05:47 - Feat.: 1 - Title: Gašpar si nemyslí, že prezident referendum zmaril, ruské sankcie by však zrušil
01 - Modified: 2025-06-09 18:18:56 - Feat.: - Title: Čo sa stane, ak pri sankciách Fico obíde poslancov? Budeme namietať, že je to pohŕdanie plénom, avizujú v SNS 02 - Modified: 2025-06-09 08:07:30 - Feat.: - Title: Uznesenie? Premiér má silné postavenie. Bude postupovať autonómne, myslí si ústavný expert (rozhovor) 03 - Modified: 2025-06-08 12:29:14 - Feat.: - Title: Uznesenie o protiruských sankciách je obrovská hanba, tvrdí poslanec Hajko 04 - Modified: 2025-06-08 10:02:48 - Feat.: - Title: Ľudia by mali podľa Danka voliť v rovnaký deň aj zo zahraničia. Voľby sa nemôžu naťahovať, tvrdí šéf SNS 05 - Modified: 2025-06-02 20:20:45 - Feat.: - Title: Zelenskyj vyzval USA na sprísnenie sankcií proti Rusku. Moskvu chce dotlačiť k úplnému prímeriu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
10. jún 2025 10:50