Premiér Robert Fico. FOTO: TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Fico pred podnikateľmi pripustil, že transakčná daň sa môže zmeniť

25.04.2025, 12:56
Autor:
TASRTASR

Premiér podnikateľov uistil, že budúcoročná konsolidácia pre nich nebude znamenať žiadne prekvapenia.

Veľkou témou súčasnosti je transakčná daň. Poďme sa na ňu pozrieť a čo budeme môcť v nej opravíme. Uviedol to v piatok predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) počas svojho príhovoru na výročnom Sneme Republikovej únie zamestnávateľov.

Podnikateľov zároveň uistil, že budúcoročná konsolidácia pre nich nebude znamenať žiadne prekvapenia.

„My sme museli konsolidovať verejné financie, jednoducho museli sme niekde získať zdroje. Napriek tomu hovorím, poďme sa na tú transakčnú daň pozrieť, čo budeme môcť opravíme v tej transakčnej dani,“ povedal premiér.

image

Čo odhalil spor o transakčnú daň o Smere a SNS (komentár)

Zároveň informoval o tom, že výška konsolidácie na budúci rok bude oznámená 30. apríla, podnikateľský sektor pritom podľa neho nečakajú žiadne prekvapenia.

Fico zároveň reagoval na lacnú pracovnú silu slovenského trhu práce ako niekdajšiu konkurenčnú výhodu slovenskej ekonomiky.

„Chcem veľmi jasne a veľmi tvrdo odmietnuť model hospodárskeho rastu postavený na lacnej pracovnej sile. Jednoducho s týmto sa musíme rozlúčiť. Definitívne. Zabudnime na to, že Slovensko bude konkurovať iným regiónom a iným štátom sveta tým, že budeme ponúkať našim zamestnancom mzdy, ktoré sú ďaleko, ďaleko za tým, aké sú ich očakávania,“ zdôraznil premiér.

image

Za platbu v hotovosti vysoké zľavy. Živnostníci menia po príchode transakčnej dane platobné návyky Slovákov

V súvislosti s rastom domácej ekonomiky zhodnotil, že hospodársky rast ťahaný domácou spotrebou, ktorý tu bol doteraz, by mal nahradiť hospodársky rast ťahaný investíciami.

Tu poukázal na projekt nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovských Bohuníc, výstavbu nových nájomných bytov, ktorá by mala podporiť slovenské stavebníctvo, či na investíciu do novej baterkárne v Šuranoch.

„To sú tie veci, ktoré potvrdzujú, že hospodársky rast na Slovensku bude ťahaný predovšetkým investíciami a už nie domácou spotrebou,“ zhodnotil predseda vlády.

01 - Modified: 2025-07-06 11:59:51 - Feat.: - Title: Opozícia kritizuje vládne oslavy na Devíne: Kultúrne prázdno, šírenie nenávisti a galavečer pre "svojich" 02 - Modified: 2025-07-05 22:01:55 - Feat.: - Title: Fico využil akciu na Devíne aj na svoju agendu. Tvrdí, že progresívci môžu našu krajinu zničiť 03 - Modified: 2025-07-03 22:00:00 - Feat.: - Title: Kontroverzná zmena Ústavy, vyššie kaucie aj Kaliňákova vila. Tieto body čakajú na poslancov po prázdninách 04 - Modified: 2025-07-03 13:17:31 - Feat.: - Title: Expert v HNtelevízii vysvetlil, prečo je lacný ruský plyn mýtus: Vláda minula miliardy eur na dotovanie cien 05 - Modified: 2025-07-02 15:30:00 - Feat.: - Title: KOMENTÁR: O rok s Ficom na žatve? Čo získal Huliak premenovaním strany
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. júl 2025 15:12