Spoločnosť Babičkin dvor, ktorá je druhým najväčším dodávateľom vajec na Slovensku, zvýšila v minulom roku výnosy o 17 percent na viac 22,1 milióna eur, a to napriek postupnému vyraďovaniu klietkových chovov a príprave na plný prechod na voliérové a voľné chovy. Vyplýva to z predbežných výsledkov firmy, s ktorej dlhopismi sa obchoduje na pražskej burze. Zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) podľa firmy presiahol 2,1 milióna eur.
Firma tiež uviedla, že s dokončením prechodu na neklietkový chov očakáva v ďalších rokoch výraznejší nárast tržieb aj zisku. "Výsledky potvrdzujú, že naša stratégia investovania do voľných chovov je správna," vyhlásil majiteľ spoločnosti Jaroslav Novák. "Za vajcia z voľných a voliérových chovov sú spotrebitelia ochotní platiť viac peňazí a výroba je súčasne nákladovo menej náročná. Spokojnejšie sú určite aj samotné sliepky," dodal.
Spoločnosť Babičkin dvor produkuje vyše 100 miliónov vajec ročne. Firma uvádza, že vajcia dodáva do všetkých slovenských kľúčových obchodných reťazcov, ako sú Billa, Lidl, Tesco, COOP alebo Kaufland. Medzi jej hlavných zákazníkov patrí aj reťazec reštaurácií s rýchlym občerstvením McDonald‘s.
V roku 2021 vydala spoločnosť Babičkin dvor prvé poľnohospodárske dlhopisy kótované na pražskej burze. "Práve dlhopismi financuje Babičkin dvor premenu z tradičných klietkových chovov na moderné udržateľné voľné a voliérové chovy," uviedla firma v dnešnej tlačovej správe.
Dopyt po podstielkových vajciach ako produkte udržateľného poľnohospodárstva podľa nej stále rastie. "Zdravé potraviny sú luxus, za ktorý si ľudia radi priplatia. Firmy, ktoré budú vedieť prírodné, zdravé a udržateľné potraviny ponúknuť, čaká svetlá budúcnosť," uviedol Novák.
01 - Modified: 2025-06-12 10:24:53 - Feat.: - Title: Finančná stabilita sa na Slovensku vyvíja priaznivo. Vyhliadky kazí neistota, konštatuje Národná banka
02 - Modified: 2025-06-12 07:33:26 - Feat.: - Title: Aprílové tržby zaznamenali rast vo všetkých odvetviach, no väčšina z nich zaznamenala pomalšie tempo
03 - Modified: 2025-06-12 07:19:34 - Feat.: - Title: Mzdy v apríli väčšinou rástli rýchlejšie ako ceny, zamestnanosť však stagnovala alebo klesla
04 - Modified: 2025-06-11 09:57:07 - Feat.: - Title: Predaj jazdených automobilov na Slovensku v máji klesol, oproti marcu až o pätinu
05 - Modified: 2025-06-11 07:22:11 - Feat.: - Title: Návštevnosť hotelov na Slovensku v apríli oproti minulému roku stúpla, bol to najúspešnejší apríl od pandémie