Ilustračná fotografia. FOTO: TASR/Henrich Mišovič
StoryEditor

Spotreba kávy stúpla, vlani skonzumovali Slováci v priemere 3,3 kilogramu. To je jedna šálka denne

01.10.2024, 11:01
Autor:
TASRTASR

Dlhodobo za posledných desať rokov sa spotreba kávy na Slovensku pohybuje na úrovni troch kilogramov na obyvateľa. Priemerná spotreba na obyvateľa sa vlani dostala nad úroveň tri kilogramy po predošlých štyroch rokoch.

Spotreba kávy na Slovensku medziročne stúpla o vyše 22 percent, minulý rok každý obyvateľ skonzumoval v priemere 3,3 kilogramu. Denne vypil každý Slovák v priemere jednu šálku kávy. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu o dovoze, vývoze či spotrebe kávy pri príležitosti Medzinárodného dňa kávy.

"Dlhodobo za posledných desať rokov sa spotreba kávy na Slovensku pohybuje na úrovni troch kilogramov na obyvateľa. Priemerná spotreba na obyvateľa sa vlani dostala nad úroveň tri kilogramy po predošlých štyroch rokoch, kedy to bolo pod touto hodnotou. Najvyššiu spotrebu dosiahlo Slovensko v roku 2014, a to 3,6 kg na obyvateľa. Najmenej, len 1,4 kg kávy skonzumovali obyvatelia Slovenska v roku 1990," uviedla Vladimíra Orgoňová z komunikačného oddelenia Štatistického úradu.

image

Ceny kávy dosahujú niekoľkoročné maximá, Robusta tento rok rástla o 90 percent

Doplnila, že za 250 gramov praženej zrnkovej kávy Slováci za prvých osem mesiacov tohto roka zaplatili v priemere 5,63 eura, čo je v porovnaní s minulým rokom o 40 centov viac.

Mletá káva v rovnakom veľkom balení mala podľa nej na Slovensku priemernú maloobchodnú cenu 3,20 eura a medziročne trocha zlacnela. Cena stogramového balenia instantnej kávy zostala približne rovnaká za posledné dva roky a spotrebitelia za ňu zaplatili 3,6 eura.

Orgoňová priblížila, že na Slovensko sa vlani doviezlo 40,7 tisíca ton kávy v hodnote 254,2 milióna eur. Medziročne sa dovezený objem znížil o takmer 18 percent a v porovnaní s päťročným priemerom o 6,5 percenta. Najviac kávy dovezenej na Slovensko pochádzalo vlani z Nemecka, Česka, Poľska, Talianska a Brazílie.

image

Arabika alebo robusta? Kvalitnejšia sorta atakuje cenové rekordy, Slovensko vlnu tiež pocíti

"Celkový vývoz kávy zo Slovenska dosiahol vlani 24-tisíc ton, čo predstavovalo takmer 152 miliónov eur. Medziročne množstvo vyvezenej kávy kleslo približne o 16 percent a v porovnaní s päťročným priemerom bolo nižšie až o vyše 18 percent. Krajinou číslo jeden, kam smerovalo vlani zo Slovenska najviac praženej i nepraženej kávy, bolo Maďarsko, nasledovalo Rakúsko, Poľsko, Česko a Rumunsko," uzavrela.

Dodala, že podľa údajov Medzinárodnej organizácie pre kávu sa od 1. októbra 2022 do 30. septembra 2023 na celom svete spotrebovalo viac ako 173 miliónov vriec kávy pri medziročnom poklese o dve percentá.

Svetová produkcia kávy predstavovala 168,2 milióna vriec, medziročne sa zvýšila o 0,1 percenta na 168,2 milióna vriec. Približne 56 percent svetovej populácie tvorila odroda kávy Arabica a 44 percent Robusta.

01 - Modified: 2024-09-23 10:24:33 - Feat.: 1 - Title: Ceny kávy dosahujú niekoľkoročné maximá, Robusta tento rok rástla o 90 percent 02 - Modified: 2024-08-30 14:12:34 - Feat.: 0 - Title: Arabika alebo robusta? Kvalitnejšia sorta atakuje cenové rekordy, Slovensko vlnu tiež pocíti 03 - Modified: 2024-08-22 22:01:47 - Feat.: 1 - Title: Budeme zdražovať približne o deväť percent, viacerí tento krok už chápu, hovorí pre HN šéf Popradskej kávy
01 - Modified: 2025-12-15 10:42:42 - Feat.: - Title: Bratislava ani Košice. Toto slovenské mesto sa dostalo medzi top zimné mestá Európy. V rebríčku predbehlo aj veľké metropoly 02 - Modified: 2025-12-13 23:00:00 - Feat.: - Title: Brutálny výkon, ale aj špičkový luxus. SUV od BMW je po modernizácii ešte lepšie 03 - Modified: 2025-12-12 15:00:00 - Feat.: - Title: Karin Šturcová: Silná káva a silná žena nie sú pre každého. Žena, a mladá, je pre mnohých ťažšie stráviteľné 04 - Modified: 2025-12-12 13:20:50 - Feat.: - Title: Babiš pôjde v januári na svoju prvú zahraničnú cestu, povedie tradične na Slovensko 05 - Modified: 2025-12-12 10:30:00 - Feat.: - Title: Veľká správa o stave ovzdušia: Ako sa dýcha Európe a aké máme prostredie na Slovensku?
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
17. december 2025 04:13