Podpredseda vlády pre plán obnovy Peter Kmec. FOTO: Reuters
StoryEditor

Peniaze zo štvrtej žiadosti z plánu obnovy by mali prísť do niekoľkých týždňov, tvrdí Kmec

21.07.2024, 14:47
Autor:
TASRTASR

V komunikácii s Európskou komisiou zostalo podľa Petra Kmeca asi 20 percent otázok sporných, tie sa však netýkajú plánu obnovy, ale právneho štátu.

Slovensko vysvetlilo Európskej komisii všetky sporné otázky v súvislosti so 4. platbou z plánu obnovy a peniaze by tak mali prísť na účet počas niekoľkých týždňov. V diskusnej relácii V politike televízie TA3 to povedal podpredseda vlády pre plán obnovy Peter Kmec (Hlas-SD).

Opozičný poslanec Jozef Hajko (KDH) upozornil na problémy spojené s plnením míľnikov a cieľov pre žiadosť o 5. platbu, ktorú by malo Slovensko poslať v závere tohto roka.

"Čo je dôležité, v rámci štvrtej žiadosti o platbu v rámci plánu obnovy sme očistili všetky otvorené otázky v rámci Trestného zákona tak, aby štvrtá žiadosť o platbu vo výške 800 miliónov eur prišla v najbližších týždňoch," povedal Kmec.

image

Peniaze z Únie stále nemáme. Ficova vláda ohrozuje Plán obnovy a opravuje vlastné chyby, tvrdí PS

Dodal, že v komunikácii s Európskou komisiou zostalo asi 20 percent otázok sporných, tie sa však netýkajú plánu obnovy, ale právneho štátu. Kmec dodal, že na dobrej ceste je aj žiadosť o 5. platbu, kde sú problematické iba dve úlohy z 22 míľnikov a cieľov.

Hajko s takýmto hodnotením stavu plánu obnovy nesúhlasil. "Ja vôbec nie som taký optimista," povedal. O problémoch podľa neho hovorí aj posledná správa Národnej implementačnej a koordinačnej autority, podľa ktorej je viacero cieľov buď v omeškaní, alebo neboli v plánovanom termíne splnené.

Kmec si je vedomý týchto zdržaní, no dáva ich za vinu zlému časovému harmonogramu. "Ale môžem ubezpečiť, že do konca tohto roka naplníme všetky míľniky a ciele, je ich 22, aby sme mohli podať žiadosť o platbu," dodal.

Politici diskutovali aj o plánovanej konsolidácii verejných financií. Podľa Kmeca opatrenia chystané Ministerstvom financií SR koaličné strany zatiaľ nevideli, no okrem už schválených zvyšovaní dane z tabaku a sladených nápojov sa podľa neho diskutuje aj o zrušení plošných dotácií na energie a nevylúčil ani možnosť zvýšenia dane z pridanej hodnoty.

Hajko zdôraznil, že KDH je proti akémukoľvek zvyšovaniu daní a hnutie podľa neho netrpezlivo očakáva, s akými opatreniami vláda príde.

image

Hľadajú kolaborantov v opozícii. Matovičovci varujú KDH pred spoluprácou s vládou pri zmene Ústavy

Diskutujúci sa dotkli tiež témy možnej zmeny ústavy, ktorú načrtol premiér Robert Fico (Smer-SD) v súvislosti so stavaním silnejšej hrádze proti liberálnym a progresivistickým ideológiám. Hajko upozornil na to, že nie sú známe detaily. Vníma to ako neúprimný krok.

"Siaha možno na nejakých voličov, ktorí sympatizujú s KDH," podotkol. Nevie si podľa vlastných slov predstaviť, že by úpravu podporil spolu s koaličnými stranami. Vyčítal jej viaceré kroky a legislatívne zmeny.

01 - Modified: 2025-12-11 13:27:43 - Feat.: - Title: Do KDH vstúpil odborník na energetiku Andrej Žiarovský 02 - Modified: 2025-12-11 08:43:06 - Feat.: - Title: Matovič ho vyhodil, teraz Krátky smeruje do klubu KDH. Blížime sa do finále, hovorí Majerský 03 - Modified: 2025-12-10 12:17:23 - Feat.: - Title: Opozícia kritizuje nový systém energopomoci. SaS navrhuje svoje riešenia, KDH zmenu ministerstva 04 - Modified: 2025-12-09 19:00:00 - Feat.: - Title: Milan Majerský: Toto je vládny brak 05 - Modified: 2025-12-08 15:57:25 - Feat.: - Title: Nákup outletu za 17 miliónov preveria poslanci. Drucker podľa Hajka pripustil možné pochybenia
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
14. december 2025 04:48