Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD). FOTO: TASR/Jaroslav Novák 
StoryEditor

Fico chce naštartovať slovenskú ekonomiku. Zdrojom konsolidácie je aj prezamestnanosť v štátnej správe, tvrdí

13.04.2024, 14:19
Autor:
TASRTASR

Koalícia pri úsporách podľa premiéra nemá v úmysle znižovať sociálny štandard obyvateľov.

Jedným zo zdrojov konsolidácie verejných financií na Slovensku je prezamestnanosť v štátnej správe. Uviedol to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD). Koalícia však pri úsporách nechce podľa neho znižovať sociálny štandard obyvateľov.

Fico: Na ministerstvách sú obrovské počty ľudí

"Ja vidím obrovskú prezamestnanosť v ústredných orgánoch štátnej správy. Keď som prišiel na úrad vlády, tam bolo o stovky ľudí viac, všade všelijakí ‘dohodári‘. Na ministerstvách sú obrovské počty ľudí. Ak sa dohodneme na vláde, že z úradu vlády musí odísť 30 percent ľudí, nikto si to ani nevšimne, pokiaľ ide o objem práce, ktorá je na úrade. Máme teda prezamestnanosť. To hovorím nielen o Úrade vlády SR, ale aj o všetkých ministerstvách," spresnil premiér.

image

Nezdieľame názor Fica o poste šéfa Národnej rady, platí koaličná zmluva, znie z Hlasu

"Na druhej strane sú oblasti, kde ľudí potrebujeme. Napríklad, ak chceme zaviesť alternatívne tresty, tak potrebujeme probačných úradníkov, aby túto prácu vykonávali. Nehovorím, že prezamestnanosť je všade 30-percentná, ale všade na ústredných orgánoch štátnej správy je priestor na to, aby sa znižoval počet úradníkov," zdôraznil.

Nechce znižovať sociálny štandard

Predseda vlády nechcel hovoriť o konkrétnych číslach úradníkov. "Tvrdím, že je obrovská prezamestnanosť. A ak sa pýtame, kde hľadať zdroje, tak tvrdíme, že toto je jeden zo zdrojov. My potrebujeme (na konsolidáciu) 1,4 miliardy eur. Nemôžeme však pri konsolidácii ísť proti sociálnemu štandardu ľudí. Nepôjdeme do znižovania sociálnych dávok, do znižovania podpory v nezamestnanosti. Nepôjdeme do rušenia príspevkov pri narodení dieťaťa, do rušenia detských prídavkov či 13. dôchodkov," priblížil.

image

Pre Slovensko by bolo najlepšie, keby bol šéfom Národnej rady Danko, vyhlásil Fico

Doplnil, že Slovensku v ekonomickom rozvoji "utiekli" susedné štáty. "Musím preto naštartovať všetky motory ekonomiky. Preto ideme do zjednodušovania verejného obstarávania, do zmeny posudzovania vplyvov (podnikania) na životné prostredie. Ideme zvýhodňovať strategické investície. Musíme všetky peniaze skoncentrovať na to, aby sa naša krajina rozhýbala a popritom potrebujeme mať aj spotrebu. Je dobré, ak ekonomický rast v krajine je založený aj na spotrebe. Musíme nájsť aj peniaze na boj s cenami potravín, pretože potraviny na Slovensku sú stále drahé," dodal predseda vlády.

 

01 - Modified: 2024-05-24 09:22:18 - Feat.: - Title: Zdravotný stav Fica je stabilizovaný s miernym zlepšením, informovala nemocnica 02 - Modified: 2024-05-21 14:32:16 - Feat.: - Title: Bolestivejšie šetrenie naša vláda odkladá, rozpočtovej rade chýbajú opatrenia za miliardy eur 03 - Modified: 2024-05-17 08:37:42 - Feat.: - Title: Atentát na Fica je útokom na suverénnu politiku, povedal šéf maďarskej diplomacie 04 - Modified: 2024-05-15 15:04:39 - Feat.: - Title: Szijjártó: Pokus o atentát na Fica je šokujúci a zarážajúci 05 - Modified: 2024-05-15 15:03:16 - Feat.: - Title: Štart roka tigrím tempom. Len dvom krajinám Únie rástla ekonomika rýchlejšie ako nám
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. máj 2024 17:19