Ilustračná fotografia. FOTO: TASR
StoryEditor

Slovensko pri súčasnom tempe nesplní ani základné ciele v rozvoji obnoviteľných zdrojov energie

09.03.2023, 14:58
Autor:
TASRTASR

Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a obnoviteľných zdrojov energie upozorňuje, že sedem rokov trvajúci stop stav a neprimerané sieťové poplatky sa podpísali na stagnujúcom podiele obnoviteľnej energie.

Slovensko neplní vlastné ciele v oblasti rozvoja obnoviteľných zdrojov energie vyplývajúce z národných strategických dokumentov a výrazne tak zaostáva za svojimi európskymi partnermi. Vyplýva to zo záverov Správy o stave OZE v slovenskej elektroenergetike za rok 2022, ktorú vypracovala Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).

"Sedem rokov trvajúci stop stav a neprimerané sieťové poplatky sa spolu so sériou ďalších regulačných a administratívnych bariér podpísali na stagnujúcom podiele OZE na domácej spotrebe energie. Doteraz však chýbala akákoľvek relevantná analýza, ktorá by ukázala, ako veľmi je Slovensko pozadu oproti našim európskym partnerom. Vypracovanie analýzy stavu rozvoja OZE na ročnej báze považujeme za absolútny základ akýchkoľvek ďalších diskusií či plánovania," priblížil riaditeľ SAPI Ján Karaba.  

image

Budúci rok môže bez štátnej pomoci elektrina zdražieť o 70 percent. Plyn môže ísť hore až o 140 percent

Správa, ktorú vypracovala SAPI, modeluje tri scenáre budúceho rozvoja technológií OZE v sektore elektroenergetiky zohľadňujúce súčasné tempo, ciele Integrovaného národného energetického a klimatického plánu  a rast inštalovaných kapacít potrebných na dosiahnutie uhlíkovej neutrality. Výsledkom výpočtov sú ich tri možné úrovne pre každú technológiu, ktoré je možné v nasledujúcich rokoch dosiahnuť.

"Pri väčšine OZE vyrábajúcich elektrinu pozorujeme pomalé tempo rastu, ktoré už teraz zaostáva za cieľmi, ku ktorým by sme sa mali postupne približovať. Z výsledkov analýzy vyplýva, že súčasné tempo nepostačuje nielen pre dosiahnutie cieľa uhlíkovej neutrality, ale ani cieľov deklarovaných v INEKP. Ak nedôjde k vytvoreniu lepších investičných podmienok a odstraňovaniu stále pretrvávajúcich bariér rozvoja OZE, tak v roku 2030 dosiahneme z potrebných 6090 megawattov  inštalovanej kapacity iba približne polovicu, a aj to iba vďaka už jestvujúcim vodným elektrárňam," konštatoval spoluautor správy Marian Maraffko.

image

Druhé najväčšie ukrajinské mesto je po ruských útokoch bez elektriny, vody a kúrenia

Správa o stave OZE upozorňuje, že z piatich analyzovaných druhov OZE je na požadovanej trajektórii iba vodná energia, pri ktorej ťaží Slovensko výhody dokonca ešte z čias bývalého režimu. Pri rozvoji zvyšných zdrojov je Slovensko prakticky na začiatku.

"Podľa najnovšej štúdie o potenciáli strešnej fotovoltiky, ktorú pre SAPI pripravila rakúska konzultačná spoločnosť, je súčasný maximálny strešný potenciál až 37 GW. Pri ročnom energetickom zisku 35 terawatthodín by iba strešná fotovoltika dokázala pokryť celú spotrebu elektriny na Slovensku, ktorá sa spravidla pohybuje pod 32 TWh. Štúdia počíta so všetkými budovami, ktoré sú štrukturálne vhodné pre inštaláciu fotovoltiky, teda nielen obytné domy, ale aj priemyselné budovy a haly. Hovoríme však o maximálnom potenciáli, ktorý je skôr teoretickou hodnotou. Slovensku by však z neho stačilo využiť približne iba 20 percent, aby naplnilo dekarbonizačný cieľ pre slnečnú energiu," dodal Karaba.

01 - Modified: 2023-03-11 10:23:49 - Feat.: 1 - Title: Záujem ľudí je enormný. No nádejný slnečný rozmach dostal aj tak prekvapivú stopku 02 - Modified: 2023-02-19 13:38:31 - Feat.: 1 - Title: Šéf agentúry pre energetiku varuje pred možným nedostatkom energie na budúcu zimu 03 - Modified: 2023-02-16 23:00:56 - Feat.: 1 - Title: Brusel posiela Slovensku ďalšie stámilióny na energie. No ich použitie naráža na problém
01 - Modified: 2024-05-07 10:39:48 - Feat.: - Title: Výrazné zvýšenie poplatku regulátora zastaví rozvoj zelenej energetiky, tvrdí fotovoltický priemysel 02 - Modified: 2024-04-18 14:25:57 - Feat.: - Title: Finančný výbor na pôde NKÚ prerokoval stratégiu rozvoja aj výsledky kontrol, riešili sa aj projekty nemocníc 03 - Modified: 2024-04-05 12:27:55 - Feat.: - Title: Beh sa na 90% odohráva v hlave 04 - Modified: 2024-02-24 18:26:40 - Feat.: - Title: Predražené investície. Novú výstavbu obnoviteľných zdrojov obmedzujú nízke ceny elektriny aj vysoké úroky 05 - Modified: 2023-12-30 11:19:59 - Feat.: - Title: Využívanie geotermálnej energie v mestách znižuje cenu tepla, ukazuje analýza
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. jún 2024 08:49