Ilustračná fotografia. FOTO: TASR/DPA
StoryEditor

Ekonomická nálada na Slovensku sa zhoršuje už tretí mesiac po sebe, spotrebitelia sa boja

30.08.2022, 09:23
Autor:
TASRTASR

Zvýšili sa najmä obavy z očakávanej celkovej hospodárskej situácie, očakávaných úspor a s nimi súvisiacej finančnej situácie domácností.

Celková ekonomická nálada na Slovensku sa zhoršila aj v auguste, keď sezónne očistený indikátor ekonomického sentimentu medzimesačne klesol o 5,9 bodu na hodnotu 90,9 bodu. Aktuálna hodnota IES bola pesimistickejšia aj v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, keď klesla o 8,3 bodu.

Mierne pesimistickejšia ako predchádzajúci mesiac bola aj spotrebiteľská atmosféra, informoval v utorok Štatistický úrad Slovenskej republiky.

Služby sú na tom najhoršie

Ekonomická nálada na Slovensku sa tak výrazne zhoršila už tretí mesiac po sebe. Najviac sa znížila v službách, pokles bol však aj v stavebníctve, priemysle aj obchode. Ekonomická nálada sa meria piatimi čiastkovými indikátormi, ktoré vyjadrujú očakávania a dôveru podnikateľov v štyroch odvetviach a to v priemysle, stavebníctve, obchode a službách a u spotrebiteľov.

image

Týždne som sa nevedel dostať k svojim peniazom, vraví Slovák pre HN. Známa banka mu zadržala 22-tisíc eur

Čiastkové indikátory sa pohybujú na stupnici od -100 bodov, čo znamená maximálne pesimistické odpovede až do +100 bodov.

Sezónne upravený indikátor dôvery v priemysle klesol v auguste klesol o šesť percentuálnych bodov na hodnotu -8 najmä vplyvom poklesu objednávok, predovšetkým vo výrobe dopravných prostriedkov a ostatných nekovových výrobkov.

"Vývoj nepriaznivo ovplyvnilo aj zvýšenie stavu zásob, hlavne vo výrobe farmaceutických výrobkov, kovov a kovových výrobkov a elektrických zariadení," uviedol ŠÚ.

image

Ministerské sľuby o lacnom plyne vystrašili trh. Dodávatelia končia s domácnosťami, hovorí pre HN ich šéfka

Výrazný pokles zaznamenala tretí mesiac po sebe dôvera v službách, čo spôsobilo prepad indikátora dôvery na najnižšiu úroveň od marca minulého roku. V auguste sa indikátor dôvery znížil o 9,6 percentuálneho bodu na úroveň 0,7.

Pokles zapríčinilo zhoršené hodnotenie dvoch indikátorov, a to podnikateľskej situácie za posledné tri mesiace, ako aj dopytu po službách za posledné tri mesiace. V hodnotení očakávaného vývoja dopytu po službách v nasledujúcich troch mesiacoch došlo k zlepšeniu.

Finančná situácia spotrebiteľov sa mení

Naďalej pokračuje aj zhoršovanie spotrebiteľskej atmosféry. Sezónne upravený indikátor spotrebiteľskej dôvery medzimesačne klesol štvrtý mesiac po sebe. V auguste sa oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o 0,6 bodu na úroveň -29,4, čo je najnižšia hodnota od marca minulého roku.

image

Úroky dosiahnu až štyri percentá. Najlepšie je vybrať fix minimálne na päť rokov, hovoria analytici

Zvýšili sa najmä obavy z očakávanej celkovej hospodárskej situácie, očakávaných úspor a s nimi súvisiacej finančnej situácie domácností. Mierne optimistickejšie hodnotili respondenti vývoj nezamestnanosti.

Indikátor dôvery v obchode klesol v auguste oproti júlu o 3,7 percentuálneho bodu na hodnotu 23. Respondenti negatívne hodnotili rast zásob tovarov a očakávajú aj nižšie splnenie požiadaviek na dodávateľov, najmä v oprave a údržbe motorových vozidiel a v maloobchode s ostatným tovarom.

Sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve po júlovom raste v auguste opäť klesol, a to o 7,5 bodu na -12. Aktuálny výsledok ovplyvnili nepriaznivejšie hodnotenia celkovej úrovne objednávok a očakávanej zamestnanosti.

01 - Modified: 2022-09-01 17:34:08 - Feat.: 1 - Title: Známa banka Slovákovi týždne zadržiavala tisíce eur. Ak sa s ňou nedohodnete, riešenie musíte hľadať v Litve 02 - Modified: 2022-08-30 06:58:28 - Feat.: 0 - Title: Ako inflácia energií a potravín zasahuje peňaženky Slovákov 03 - Modified: 2022-08-26 11:18:19 - Feat.: 1 - Title: Ministerské sľuby o lacnom plyne vystrašili trh. Dodávatelia končia s domácnosťami, hovorí pre HN ich šéfka
01 - Modified: 2023-08-23 12:18:17 - Feat.: - Title: Dodávky smartfónov majú byť najnižšie za posledných desať rokov. Jedna značka má však výborne našliapnuté 02 - Modified: 2023-08-16 13:49:37 - Feat.: - Title: Toto sú najpredávanejšie telefóny u našich operátorov. Jedna skupina telefónov je najžiadanejšia 03 - Modified: 2023-08-05 09:31:10 - Feat.: - Title: Pokles dopytu po telefónoch strednej triedy má zaujímavé vysvetlenie. Pozrite si kvartálne štatistiky 04 - Modified: 2023-06-20 10:30:10 - Feat.: - Title: Vlády chcú od matky Facebooku státisíce údajov o používateľoch. Tá má svoje zásady 05 - Modified: 2023-06-05 12:34:44 - Feat.: - Title: Po náraste prišiel pád. Na Slovensko prišlo v máji medziročne o stovky jazdeniek menej
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
30. september 2023 06:10