Na konci februára sa nezmenil svet len v politike a diplomatických vzťahoch, ale aj v energetike. Európski lídri začali vnímať Moskvu po invázii na Ukrajinu ako nespoľahlivého obchodného partnera. S cieľom zastaviť vojenské ťaženie Brusel predstavoval balíky sankcií, ktoré mali smerovať na najcitlivejšie miesto. Ruský plyn a ropa začali byť označované za „krvavé“ a nechcené.
Európska komisia pred dvoma týždňami predstavila plán na rýchlejší prechod na zelené zdroje a odpojenie sa od surovín z Kremľa. V rámci neho sa spomína napríklad aj povinné inštalovanie solárnych panelov na novostavbách, ale aj ďalšie kroky k zvýšeniu energetickej sebestačnosti. Celkovo Európska komisia vyčlenila na pokrok megabalík 300 miliárd eur. Investície sa s ním majú rozbehnúť aj na Slovensku. To však nie je spokojné.
Slovensko namieta kľúč
„Peniaze, ktoré boli vyčlenené podľa kľúča, sú na úrovni 911 miliónov eur z nového programového obdobia,“ hovorí pre HN štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek. Ďalších 355 miliónov eur je z plánu obnovy a z jeho dodato...
Pridajte sa k tým, ktorí vedia viac.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
Zostáva vám 85% na dočítanie.