Mnohí tento rok nevycestujú za dovolenkou do zahraničia. FOTO: HN archív 
StoryEditor

Slováci sa vzdávajú letných dovoleniek, počkajú si na zľavu. Inflácia mení u mnohých spotrebné návyky

22.05.2022, 16:12
Autor:
TASRTASR

Bežný spotrebiteľ sa radšej vzdá kúpy nového auta a zainvestuje do solárnych panelov alebo kotlov. Inflácia mnohých prinútila vrhnúť sa do rekonštrukcie alebo stavby domu už dnes.

Vplyvom inflácie Slováci kupujú menej spotrebného tovaru, vyhľadávajú zľavy, mnohí nepôjdu na letnú dovolenku. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý v máji 2022 realizovala agentúra STEM/MARK pre Home Credit Slovakia, a. s.

V prieskume sedem z desiatich Slovákov potvrdilo, že pre vysoké ceny kupuje menej spotrebného tovaru ako vlani. Až 80 % Slovákov zároveň v súčasnosti nakupuje viac v akciách a zľavách v porovnaní s minulosťou.

Lacnejšie alternatívy 

Ako ďalej ukázal prieskum, vysoká inflácia vo všeobecnosti zatiaľ odradila od kúpy vybraného tovaru alebo služby zhruba tretinu opýtaných. Ak už Slováci pre infláciu rušia nejaké nákupy, tak je to najčastejšie v prípade dovoleniek a taktiež pri kúpe osobného auta.

Obava z ďalšieho rastu cien na druhej strane urýchlila napríklad kupovanie zariadení na posilnenie energetickej sebestačnosti.  

image

Cement prudko zdražel. Je za tým Putinova vojna na Ukrajine

"Väčšia finančná záťaž, a tým aj výraznejší tlak na domáce rozpočty núti mnohé domácnosti pri nakupovaní hľadať aj lacnejšie alternatívy. Ukázalo sa, že až ôsmi z desiatich respondentov sa momentálne viac ako predtým zameriavajú na nákup výrobkov a tovaru, ktorý v obchodoch či v e-shopoch ponúkajú v nejakej zľave alebo v akcii. Na druhej strane, je aj pätina ľudí, ktorí sa pre súčasnú infláciu pri nakupovaní zľavami neriadia," priblížil výsledky prieskumu analytik trhu Home Credit Jaroslav Ondrušek.

Ďalším zaujímavým zistením prieskumu je to, že obavy z vysokých cien urýchlili nákup niektorých tovarov a služieb. Najviac sa to prejavilo v prípade nákupu zariadení na posilnenie energetickej sebestačnosti, či už to boli solárne panely, tepelné čerpadlá alebo kotly na tuhé palivo.

Toto leto strávia doma 

Tu sa až 50 percent opýtaných rozhodlo pre urýchlenú kúpu preto, lebo sa obávali zvyšujúcich sa cien. Z rovnakého dôvodu si traja z desiatich Slovákov v predstihu kúpili letnú dovolenku a ďalších 20 percent sa urýchlene rozhodlo pre rekonštrukciu svojej nehnuteľnosti.      

image

Masaker na akciovom trhu. Pre osem gigantov prišiel o polovicu hodnoty

Vysoká inflácia vo všeobecnosti zatiaľ odradila od kúpy vybraného tovaru alebo služby zhruba tretinu opýtaných. Najviac sa to prejavilo v prípade nákupu letných dovoleniek. Tu bol výrazný rast cien na Slovensku dôležitým faktorom pre 43 percent ľudí, ktorí si zájazd či dovolenkový pobyt preto nezakúpili.

Len o niečo menej Slovákov (39 percent ) inflácia odradila od kúpy osobného auta, taktiež rekonštrukcie alebo úpravy svojho bytu či domu (35 percent ) alebo nákupu drahšej elektroniky či módnych doplnkov a oblečenia.

Dáta z prieskumu ukázali, že rast inflácie častejšie skôr neovplyvňoval rozhodnutie Slovákov zobrať si nejakú pôžičku alebo tovar na úver. V mnohých prípadoch išlo aj o nevyhnutnosť.

01 - Modified: 2022-05-21 21:56:58 - Feat.: 1 - Title: Prešov, Detva aj ďalšie úseky. Diaľnice uviazli v cenovej pasci, vláda už musí konať 02 - Modified: 2022-05-21 06:30:58 - Feat.: 1 - Title: Čínsky prístup k pandémii ohrozuje svetový rast. Tamojší priemysel sa prepadá 03 - Modified: 2022-05-20 09:37:18 - Feat.: 0 - Title: Experti radia: s kúpou ani predajom nehnuteľnosti nečakajte, inak môžete prísť o niekoľko tisícok eur
01 - Modified: 2023-05-26 11:06:36 - Feat.: - Title: Rast výrobných cien spomaľuje. Je to dobré znamenie aj pre spotrebiteľov 02 - Modified: 2023-05-26 12:50:09 - Feat.: - Title: Náš najväčší obchodný partner sa prekvapivo ocitol v recesii 03 - Modified: 2023-05-23 14:08:48 - Feat.: - Title: Vplyv na infláciu v USA má napätý trh práce a mzdy. Pri nerovnováhe rastú ceny, tvrdí bývalý šéf Fedu 04 - Modified: 2023-05-24 07:09:45 - Feat.: - Title: Šéfka ECB Lagardová v HN: Ceny budú rásť rýchlo roky 05 - Modified: 2023-05-20 09:18:11 - Feat.: - Title: Strategický plán na ozdravenie verejných financií je nevyhnutný. K lepšiemu výsledku pomohla inflácia
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. máj 2023 07:29