Premiér Igor Matovič a minister práce Milan Krajniak absolvovali včera prvé rokovanie tripartity. Diskutovali o pomoci pre podnikateľov.SNK/DIKDA, TASR; Koláž: HN History
StoryEditor

Výhrady voči Krajniakovej dôchodkovej reforme má aj Matovičov rezort

19.08.2021, 17:14
Autor:
TASRTASR
Ministerstvo financií chce napríklad to, aby sa ponechal súčasný stav krátenia predčasného starobného dôchodku aj pri splnení podmienky odpracovania 40 rokov.

Výhrady voči novele zákona o sociálnom poistení (prvá časť dôchodkovej reformy) z dielne ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) má aj ministerstvo financií.

Na portáli Slov-lex.sk zverejnili v rámci medzirezortného pripomienkového konania niekoľko zásadných pripomienok.

Medzi inými chcú od Krajniaka napríklad to, aby sa ponechal súčasný stav krátenia predčasného starobného dôchodku aj pri splnení podmienky odpracovania 40 rokov.

V návrhu zákona rezort práce vyčíslil, že predčasný dôchodok po odpracovaných 40 rokoch sa má krátiť o 0,3 percenta za každý mesiac predčasného dôchodku. Rezort financií chce ponechať súčasných 0,5 percenta. Rezort financií argumentuje negatívnymi vplyvmi na rozpočet Sociálnej poisťovne.

Pri individuálnom dôchodkovom strope chce ministerstvo financií naviazať odpracovanie 40 rokov na rast strednej dĺžky života v stanovenom pomere. "A to tak, aby sa minimálne 50 percent rastu strednej dĺžky života premietlo aj do zvýšenia minimálneho počtu odpracovaných rokov potrebných na vznik predčasného starobného dôchodku," vysvetlil rezort financií.

Ministerstvo namieta aj voči inštitútu rodičovského dôchodku, žiadajú ho úplne vyradiť z novely zákona. "Návrh vytvára výrazne negatívne vplyvy na výdavky SP, ktoré budú musieť byť financované navýšením transferu zo štátneho rozpočtu," upozornil rezort financií.

Rezort financií upozornil aj na to, že návrh novely vylučuje možnosť súbehu pracovnej činnosti a poberania čiastočného dôchodku, čo je jedným z odporúčaní OECD pre postupný odchod z trhu práce a s ktorým uvažuje aj aktuálny návrh Národného programu aktívneho starnutia na roky 2021 až 2030.

"Žiadame ponechať povinnosť platiť odvody pri poberaní materského, umožniť súbeh s dôchodkovým poistením štátu a rozšíriť tieto podmienky aj na poberateľov rodičovského príspevku," pokračoval rezort financií v pripomienkovaní.

Ministerstvo rovnako ako ďalšie inštitúcie či zväzy žiada aj vypustenie zrušenia maximálneho mesačného vymeriavacieho základu na platenie poisteného.

01 - Modified: 2023-05-29 08:14:15 - Feat.: - Title: Mimoriadne zvýšenie dôchodkov zatne takmer polmiliardovú sekeru, varuje rozpočtová rada 02 - Modified: 2023-05-29 09:50:38 - Feat.: - Title: Poslanci ani na druhý pokus neotvorili mimoriadnu schôdzu k balíku zákonov 03 - Modified: 2023-05-28 10:20:20 - Feat.: - Title: Matovič poslal jasný odkaz, týkal sa Fica. Heger pomenoval vinníkov hádok z predchádzajúcej vlády 04 - Modified: 2023-05-26 09:11:47 - Feat.: - Title: OĽANO a priatelia. Matovičova strana ide do volieb s novým názvom, kandidátka obsahuje aj nezávislých 05 - Modified: 2023-05-25 15:27:18 - Feat.: - Title: Matovič vyzýva Fica, aby oznámil meno vraha novinára J. Kuciaka
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. máj 2023 12:50