Generálny riaditeľ Mochoviec Branislav StrýčekHNtelevízia
StoryEditor

Šéf Slovenských elektrární: Aprílový termín sprevádzkovania Mochoviec nestihneme

26.01.2020, 16:00
Banky by chceli vidieť elektráreň vyrábajúcu elektrinu, pretože iba to im dá absolútnu istotu, že splatíme dlh, hovorí pre HN generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček.

Začnime „najhorúcejšou“ témou. V decembri sa v Mochovciach opakovala takzvaná horúca skúška, respektíve niektoré jej časti. Ide podľa plánu?
Neopakovali sme horúcu skúšku, iba niektoré jej časti, najmä opakovaný náhrev primárneho okruhu. Ten sme ukončili minulý týždeň, podarilo sa nám dosiahnuť všetky kľúčové parametre. Oproti pôvodnému harmonogramu sa táto skúška predĺžila o zhruba 12 dní. Niektoré testy sme museli zopakovať, čo je prirodzená súčasť priebehu každej skúšky. Práve preto sa robia, aby sme odhalili prípadné nedostatky, napravili ich a odskúšali opäť. Teraz závery vyhodnocujeme a aj so zdôvodnením ich následne predložíme jadrovému dozoru.

Mali ste spätnú väzbu, prebiehali kontroly Úradu pre jadrový dozor v priebehu opakovania skúšky?
Kontrolóri z Úradu jadrového dozoru boli u nás prakticky každodenne. Nefunguje to tak, že by sme testy robili sami a potom im len na papieri predložili záznam, že skúšky boli vykonané. Inšpektori boli fyzicky na stavbe a skúšky sledovali, takže majú veľmi dobrý prehľad o ich priebehu. No všetky procesy a testy majú oficiálne svoje postupy a protokoly, ktoré sa musia na záver vypracovať a vyhodnotiť. So zástupcami úradu sa pravidelne stretávame a výsledky všetkých skúšok s nimi detailne diskutujeme.

Úrad sa dlhodobo v súvislosti s dostavbou vyjadruje veľmi prísne a nekompromisne, hlavne v oblasti bezpečnosti. Spôsobuje vám to komplikácie?
Sú prísni, no tak to má byť. My musíme jasne preukázať, ako analyzujeme a riešime prípadné problémy a nedostatky, ku ktorým môže mať úrad výhrady. Čo sa týka tejto skúšky, mňa osobne veľmi potešilo, že sme do procesu testovania zapojili ľudí z budúcej prevádzky, ktorí boli už teraz pri skúškach a podieľali sa na ich riadení.

Aký bude váš ďalší postup s Mochovcami?
Nasledovať bude príprava elektrárne do takého stavu, aby nám úrad vydal povolenie na zavezenie jadrového paliva a následne štart skúšobnej prevádzky. Na to potrebujeme získať povolenia ďalších dozorných orgánov, ako sú požiarnici, Úrad verejného zdravotníctva či inšpektorát práce. Dokončujeme výmenu niektorých káblov, testovanie elektromagnetickej kompatibility, opravu stavby chladiacich veží. Snažíme sa ukončiť záverečné práce v čo najkratšom čase, aby sme mohli preukáz...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-01-02 13:30:32 - Feat.: - Title: Potrebujeme definitívnu dohodu s elektrárňami, tvrdí KDH. Varujú, že ceny pre domácnosti plošne stúpnu 02 - Modified: 2022-09-11 13:23:09 - Feat.: - Title: Kúpa podielu v Slovenských elektrárňach je jedno z krajných riešení energetickej krízy, hovorí Matovič 03 - Modified: 2022-08-08 10:48:38 - Feat.: - Title: Sulík: Zmluvu so Slovenskými elektrárňami sme už poslali na odobrenie do Bruselu 04 - Modified: 2022-06-08 16:15:26 - Feat.: - Title: Nemecko chce pre prípad odstávky plynu z Ruska ponechať uhoľné elektrárne dlhšie v pohotovosti 05 - Modified: 2022-04-15 18:20:39 - Feat.: - Title: Rakúšania pritvrdili v krokoch proti Mochovciach. Kolosu vyčítajú poškodenie aj hrdzu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. marec 2023 18:38