Reuters
StoryEditor

Oceliarsky priemysel čelí viacerým výzvam. Sme na historickej križovatke, tvrdí prezident U. S. Steel Košice

26.06.2019, 17:48
Autor:
tbatba
V Bruseli sa konala konferencia European Steel Day 2019: Prechod k budúcnosti EU priemyslu.

Oceliarsky priemysel v súčasnosti čelí viacerým úskaliam. "Čelíme zložitým geopolitickým, ekonomickým a environmentálnym nástrahám,” povedal na konferencii European Steel Day 2019: Prechod k budúcnosti EU priemyslu Geert Van Poelvoorde, prezident Svetovej asociácie výrobcov ocele (Eurofer). 

Na vrchole agendy tohtoročnej konferencie bola klesajúca spotreba ocele v 2019, narastajúce dovozy a potreba znižovať emisie oxidu uhličitého a nutnosť aby ich EU chápala ako globálne úskalia a aby neboli len neférovou záťažou európskych oceliarov, píše sa v tlačovej správe Euroferu.

„Uvedené záležitosti majú potenciál vymazať celé európske oceliarstvo. Na druhej strane nám však prinášajú aj veľkú príležitosť, pokiaľ sa chopíme tejto zmeny a využijeme ju na urýchlenie inovácií”, dodal Van Poelvoorde. 

Konferencia oceliarov mala zastúpenie aj zo Slovenska. Zúčastnil sa jej prezident U. S. Steel Košice Jim Bruno. V Bruseli pripomenul, že každé pracovné miesto v hutníckom priemysle vytvára ďalších viac ako sedem nepriamych pracovných miest v iných odvetviach.

"Sú lokalizované práve v regiónoch, kde sa produkuje oceľ,“ tvrdí. Súčasná situácia práve pre tieto regióny môže znamenať sociálny problém. "Cítime zodpovednosť za našich zamestnancov, za ich rodiny a celé komunity, ktoré sú závislé na kondícii oceliarstva," povedal Bruno.

​Bruno ďalej vysvetľuje, že oceliarsky priemysel je na historickej križovatke. "Ďalšia cesta môže viesť k rozvoju alebo krvácaniu priemyslu," tvrdí. 

Prezident U. S. Steel Košice ďalej doplnil, že existujú riešenia a opatrenia, ktoré sú čiastočne v rukách vlád. "Priemysel vysvetľuje nerovnosť podmienok pre výrobcov z EU a mimo EU. Keďže k náprave zatiaľ nedošlo, musíme konať a chrániť našu budúcnosť,” doplnil Jim Bruno.  

01 - Modified: 2023-09-10 22:00:00 - Feat.: - Title: Biznis dvíha varovný prst. Čo žiadajú po voľbách od vlády Slovnaft, U. S. Steel či Volkswagen? 02 - Modified: 2023-08-16 09:53:07 - Feat.: - Title: Steelka dáva košom ďalšiemu záujemcovi. Chceli ju Tykač, Chrenek, MOL aj top svetoví konkurenti (Brífing HN) 03 - Modified: 2023-08-20 13:50:57 - Feat.: - Title: Uhľobarón dal od košickej U. S. Steel ruky preč. Huta je však opäť na predaj, tentoraz aj s matkou 04 - Modified: 2023-08-15 17:30:00 - Feat.: - Title: Ceny palív sa zlomili. No je to, bohužiaľ, zvrat v neprospech motoristov (Brífing HN) 05 - Modified: 2023-08-03 17:30:00 - Feat.: - Title: Američania pomôžu našim zbrojárom, U. S. Steel prekvapil a matku top fabriky sužuje strach z Číny (Brífing HN)
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
30. september 2023 02:43