Košické železiarneOliver Ondráš
StoryEditor

U.S. Steel Košice reagujú na situáciu na trhu, odstavujú vysokú pec

19.06.2019, 14:49
Autor:
TASRTASRtbatba
Firma čelí dodatočným nákladom z dôvodu prísnych environmentálnych a klimatických politík a sociálnych štandardov EÚ.

Košické oceliarne sa rozhodli chrániť svoj biznis. Od zajtra U.S. Steel Košice odstaví vysokú pec číslo dva a prispôsobí výrobu a sortiment výrobkov aktuálnej situácii a dopytu zo strany zákazníkov.

Reagujú tak na situáciu na trhu s oceľou v Európskej únii, ktorý je masívne zasiahnutý oceľovými výrobkami dovážanými do EÚ, píše sa v tlačovej správe spoločnosti.

"Podnikáme na európskom trhu, ktorý bol zasiahnutý dovozom ocele z krajín s neférovými a nerovnými podmienkami obchodovania," píšu oceliari.

Firma je pritom najväčším zamestnávateľom na východnom Slovensku a druhým najväčším súkromným zamestnávateľom v krajine. Vo fabrike pracuje viac ako 12-tisíc ľudí.

Vysoké náklady

To vyústilo do situácie, kedy firma čelí dodatočným nákladom z dôvodu prísnych environmentálnych a klimatických politík a sociálnych štandardov EÚ, ktoré konkurenti nemusia dodržiavať. 

"Nedočkali sme sa žiadnych rýchlych a rozhodných opatrení od inštitúcií EÚ, ktoré by mali adekvátne podporovať naše odvetvie," píše sa v stanovisku firmy U.S. Steel Košice. 

Ohrozenie podnikania

Firma tvrdí, že zápasí s obzvlášť vysokými nákladmi na elektrinu, emisnými povolenkami, ako aj vyššími nákladmi na suroviny a predajnými cenami. Všetky tieto veci ohrozujú naše podnikanie, píšu v stanovisku. 

"Ak sa tieto špecifické podmienky nedostanú do rovnováhy, významne to ovplyvní náš podnik, našich zamestnancov a všetkých, ktorých sa naše podnikanie týka," dodávajú.

Európski oceliari varovali

Výrobcovia ocele v Európskej únii (EÚ) začiatkom júna upozornili na to, že Európu zaplavuje oceľ z iných regiónov v dôsledku zavedenia ciel na jej dovoz do USA.

Poukázali na globálnu nadmernú kapacitu ocele a využívanie trhu EÚ ako dampingového skladu na celosvetové nadbytočné množstvá ocele. Varovali, že ohrozené sú tisícky pracovných miest a EÚ musí preto konať.

Zvyšovanie miezd

V pondelok došlo v U. S. Steel Košice k podpísaniu nového dodatku ku kolektívnej zmluve medzi vedením podniku a odbormi. Mesačná mzda sa podľa neho od 1. mája zvyšuje každému zamestnancovi o 40 eur.

Súčasťou dohody je okrem iného vyplatenie jednorazovej odmeny v decembri vo výške 100 eur po splnení hospodárskych výsledkov stanovených za 12 mesiacov tohto roku. Zároveň doterajšia variabilná mzdová platba ostáva vo výške deväť percent.

01 - Modified: 2023-09-18 12:29:59 - Feat.: - Title: Mobilný monopol. 4ka bojuje za udržanie konkurenčného prostredia, ostatní jej musia frekvencie ponúknuť 02 - Modified: 2023-09-10 22:00:00 - Feat.: - Title: Biznis dvíha varovný prst. Čo žiadajú po voľbách od vlády Slovnaft, U. S. Steel či Volkswagen? 03 - Modified: 2023-08-17 14:59:45 - Feat.: - Title: Spojené štáty uvalia antidumpingové clá na pocínovanú oceľ z Kanady, Číny a Nemecka 04 - Modified: 2023-08-16 09:53:07 - Feat.: - Title: Steelka dáva košom ďalšiemu záujemcovi. Chceli ju Tykač, Chrenek, MOL aj top svetoví konkurenti (Brífing HN) 05 - Modified: 2023-08-20 13:50:57 - Feat.: - Title: Uhľobarón dal od košickej U. S. Steel ruky preč. Huta je však opäť na predaj, tentoraz aj s matkou
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
27. september 2023 07:51