StoryEditor

Bratislava má veľký potenciál. Jedna vec sa však dá vylepšiť, hovorí odborník z Kodane

10.06.2019, 00:00
Bývalý viceprimátor Kodane pre technologické a environmentálne záležitosti Morten Kabell v rozhovore pre HN hovorí, že zbaviť sa predsudkov a uvoľniť miesto zelenej doprave možno aj v Bratislave.

Aký je váš dojem z Bratislavy, všimli ste si počas svojej návštevy, že by v nej niečo chýbalo?
Bezpečné a zabezpečené cyklotrasy sú jednou z vecí. Ak mesto skutočne chce byť v európskom popredí zelenej mobility, to je niečo, do čoho by som vstúpil a zabezpečil. Bratislava má veľmi pekné centrum, ktoré je schodné, príjemné a o ktorom viem, že je veľmi obľúbené medzi turistami a cudzincami. Takže je tu veľký potenciál. Ale je tu stále množstvo vecí, ktoré možno posunúť ďalej. A jednou z nich je podľa môjho názoru dobrá sieť cyklistickej infraštruktúry, ktorá by Bratislavčanom výrazne uľahčila presúvanie.

Mnohí obyvatelia mesta sú skeptickí voči plánom súčasného vedenia mesta rozšíriť cyklistickú infraštruktúru v meste. Zamýšľajú sa najmä nad tým, či je pre ňu v meste dostatok miesta. Čo na to hovoríte?
V skutočnosti je tu množstvo miesta na vytvorenie skvelého cyklomesta. Čo možno vidieť v mestách, ktoré tieto zmeny zaviedli je, že zrazu získali vo všeobecnosti omnoho lepšiu mobilitu ako mali predtým. A dôvodom je, že hromadná doprava a cyklistika sú dva typy dopravy, ktoré dokážu prepraviť najviac ľudí. Takže v momente, ako začnete odoberať priestor vyhradený pre autá a pridávať priestor pre cyklistov, mobilita v meste sa zvýši, a nie naopak. Priemerné auto kdekoľvek v Európe stojí 95 až 97 percent času na jednom mieste. To je plytvanie miestom. Takže ak máte veľa zaparkovaných áut, máte vlastne množstvo priestoru, ktorý nie je využitý. Ak ten priestor aktivujete, zrazu je možné zvýšiť mobilitu. Rozumiem, prečo majú ľudia obavy a pýtajú sa, či starosta robí správnu vec. Pretože sme len ľudia, vždy máme obavu z toho, čo má prísť – vieme, čo máme a nevieme, čo dostaneme. Avšak skúsenosti zo všetkých miest, ktoré sa stali priateľskými voči cyklistike, dokazujú, že mobilita sa v ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-03-31 22:00:00 - Feat.: - Title: Ústupok v zákaze spaľovacích áut od roku 2035. Nemecko podpísalo bianko šek 02 - Modified: 2023-03-31 22:00:00 - Feat.: - Title: Entomológ Peter Takáč: Múčny červ chutí ako mandle, využitie hmyzu je celkovo veľmi široké. 03 - Modified: 2023-03-31 09:30:00 - Feat.: - Title: Veľvyslanec USA pre HN: Pomáhame vám potláčať lži Kremľa o Ukrajine. Ste pre nás nenahraditeľným spojencom 04 - Modified: 2023-03-30 18:37:31 - Feat.: - Title: Expert na železnice: Dúfam, že zodpovednosť neponesie majster, ktorý nemá ani na rukavice pre svojich ľudí 05 - Modified: 2023-03-30 13:54:20 - Feat.: - Title: Skúsený slovenský kouč ide do exotiky, bude trénovať v Čiernej Hore. Chceli by sme vyhrať pohár, tvrdí
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. apríl 2023 10:48