Minister hospodárstva Peter Žiga hovorí, že vláda sa snaží priniesť opatrenia, ktoré pomôžu celému podnikateľskému prostrediu.TASR
StoryEditor

Technológie enormne zrýchľujú vývoj, vznikajú nové modely obchodu, tvrdí Žiga

24.05.2019, 11:01
Autor:
TASRTASR
Mnohé krajiny vrátane Slovenska môže podľa neho ťažko zasiahnuť strata pracovných miest ako výsledok intenzívnej automatizácie, na druhej strane to však môže priniesť zvýšenie pridanej hodnoty a platov.

Digitálna transformácia mnohými spôsobmi intenzívne ovplyvňuje ekonomiku. Nové technológie menia tvar hospodárstva nielen v priemyselnej produkcii. Presadzujú sa oblastí, ako umelá inteligencia, internet vecí, inteligentné mestá a digitálny obchod.

Ako informoval hovorca Ministerstva hospodárstva (MH) SR Maroš Stano, aj o tom diskutovali zástupcovia krajín v pracovnej skupine, ktorú v rámci ministerského zasadnutia Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) viedol minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD).

"Technológie enormne zrýchľujú vývoj, vznikajú nové modely obchodu, podniky môžu svojou produkciou lepšie cieliť na zákazníkov na globálnom trhu. Je to veľká príležitosť v mnohých sférach života, ale musíme sa pokúšať tento systém primerane regulovať a adekvátne reagovať," myslí si šéf rezortu hospodárstva.

Mnohé krajiny vrátane Slovenska môže podľa neho ťažko zasiahnuť strata pracovných miest ako výsledok intenzívnej automatizácie, na druhej strane to však môže priniesť zvýšenie pridanej hodnoty a platov. Účastníci rokovania skonštatovali, že práve tu je potrebné nájsť primerané a vyvážené riešenie, ktoré pomôže spoločnosti a globálnemu obchodu.

Slovensko ako prvá stredoeurópska krajina tento rok predsedá Rade OECD na úrovni ministrov. Témou zasadnutia, ktoré sa konalo 22. - 23. mája v Paríži, bolo Využitie digitálnej transformácie pre udržateľný rozvoj: príležitosti a výzvy. "Predsedníctvo v OECD je vynikajúcou príležitosťou na prezentáciu krajiny a prehĺbenie vzťahov. Myslím si, že sa nám podarilo predstaviť Slovensko tým najlepším spôsobom a jeho prácu, nasadenie a úroveň vysoko vyzdvihlo ako samotné OECD, tak aj zúčastnené krajiny," podotkol Žiga.

01 - Modified: 2023-05-23 08:07:22 - Feat.: - Title: V Rijáde rokuje ruský minister vnútra, na ktorého Západ uvalil sankcie. Len dni po Zelenského prejave 02 - Modified: 2023-05-10 18:54:36 - Feat.: - Title: Čiernomorská dohoda by sa mohla predĺžiť o dva mesiace, uviedol turecký minister zahraničia 03 - Modified: 2023-04-20 15:10:51 - Feat.: - Title: Skončí druhý český minister školstva Fialovej vlády, uvádza zdravotné dôvody 04 - Modified: 2023-03-11 17:20:25 - Feat.: - Title: V Aténach napadli a zranili exministra financií Varufakisa, utrpel zlomeninu nosa 05 - Modified: 2023-01-20 22:36:52 - Feat.: - Title: Gabonský minister zahraničných vecí zomrel po infarkte na zasadnutí vlády
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. október 2023 17:13