StoryEditor

Úroky sú na nezdravo nízkej úrovni

18.11.2018, 23:00
Bankový sektor na Slovensku požičiava príliš lacno. Ak by to nerobil, NBS by nemusela tak výrazne sprísňovať regulácie, tvrdí v rozhovore pre HN generálny riaditeľ ČSOB Daniel Kollár.

Rok 2018 znamenal pre banky okrem iného zavádzanie PSD2 či GDPR alebo prísne opatrenia národnej banky na priškrtenie hypotekárneho boomu. Patril k tým turbulentnejším vo vašej kariére?
To nie, nenazval by som ho až takým turbulentným. Na finančnom trhu pôsobím 22 rokov a pamätám si divoké obdobia napríklad z 90. rokov, keď sa sadzby vyšvihli na 20 percent. To bolo v roku 1997 či 1998, vtedy si firmy požičiavali aj za 30-percentný ročný úrok a bankový sektor prechádzal zásadnou reštrukturalizáciou.

Vráťme sa však do súčasnosti.
Tá, ak ju máme nazvať turbulentnou, je turbulentná z dvoch dôvodov. Jedným je obrovský dosah regulácií, viac pritom vnímam európsku ako slovenskú – práve z hľadiska spomenutého PSD2 a GDPR. Druhým je špecifikum, že máme tretie najlacnejšie hypotéky v EÚ po Fínsku a Švédsku, druhé najlacnejšie v eurozóne. A to je faktor, nad ktorým neustále rozmýšľam. Klienti majú k dispozícii veľmi lacné úvery, čo spôsobuje rýchly rast zadlženosti a cien nehnuteľnosti. A, samozrejme, opatrenia regulátora.

Tie u nás boli striktné, ale aj účinné. Vám to však zrejme zmenilo biznis, no NBS...

Pridajte sa k tým, ktorí vedia viac.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2025-12-12 23:00:00 - Feat.: - Title: Odborníčka: Jadrová elektráreň musí vydržať aj pád lietadla. A ako veľmi bude stúpať spotreba elektriny? 02 - Modified: 2025-12-12 23:00:00 - Feat.: - Title: Záhradný dizajnér: Trend, ktorý nevyprchá? Záhrady blízke prírode a hlavne – nerobiť zo všetkého trávnik 03 - Modified: 2025-12-12 15:00:00 - Feat.: - Title: Karin Šturcová: Silná káva a silná žena nie sú pre každého. Žena, a mladá, je pre mnohých ťažšie stráviteľné 04 - Modified: 2025-12-12 11:46:40 - Feat.: - Title: Spaľovňa v Brne vznikla unikátne. Vedúca komisie ministerstva tvrdila, že niečo také ešte nezažila (rozhovor) 05 - Modified: 2025-12-11 23:00:00 - Feat.: - Title: ANALÝZA: Bude digitálne euro konkurovať vkladom v bankách?
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
13. december 2025 10:30