StoryEditor

Ďalší smutný rok pre cestovný ruch: Zimná sezóna nebola, letná sklamala a chýbali nám zahraniční hostia

23.11.2021, 23:00
Lyžiarske strediská márne čakali na klientov, lockdown im už v januári znemožnil vykročiť tou správnou nohou. Obmedzenia sa počas roka dotkli aj gastra, kúpeľov či múzeí.

Automobilky, banky aj poľnohospodári hýbu slovenskou ekonomikou a zamestnávajú státisíce ľudí. HN prinášajú aktuálne analýzy top domácich sektorov.

Keď v roku 2019 cestovný ruch na Slovensku prekvital, podnikatelia sa nádejali, že sa nasledujúce roky budú niesť v podobnom duchu. Za sebou mali rekordné obdobie, počas ktorého zaznamenali 6,4 milióna hostí a počet prenocovaní sa vyšplhal na 17,7 milióna.

Dnes na tieto časy spomínajú už len s trpkosťou. Segmentom otriasol príchod koronavírusu a návštevnosť i prenocovania sa už v roku 2020 prepadli približne o polovicu v porovnaní s rokom 2019.

Z jednotlivých lockdownov a následkov epidemických opatrení sa navyše prevádzkari spamätávajú doteraz. Na jazyk sa im derie pachuť sklamania, ktorú nepotlačili ani dotácie od štátu alebo covid automat. Ten totiž HoReCu znevýhodňuje a nielen reštaurácie či hotelieri neustále balansujú na hranici existenčných problémov.

HN v rámci sektorovej analýzy oslovili podniky cestovného ruchu, ktoré u nás celkovo zamestnávajú desaťtisíce ľudí, aby zhodnotili uplynulé mesiace.

Šťastný nový...
Už silvestrovské oslavy sprevádzalo výrazné obmedzenie pohybu a vidina nového začiatku s príchodom ďalšieho roka sa pre segment do reality pretaviť nestihla. To najviac pocítili prevádzky, ktoré žijú predovšetkým zo zimnej sezóny. Prímestské lyžiarske stredisko LK Baba v Pezinku malo počas zimy zatvorené a inak to nebolo ani v Ski Tále v okrese Brezno.

„Otvorení sme boli deväť dní. Pre nás to znamenalo vysoké vstupné náklady spojené s prípravou, najmä so zasnežovaním a s úpravou tratí a takmer žiadne tržby. Zjazdovku využívali bezplatne skialpinisti a deti s rodičmi na sánkovanie,“ uvádza Miroslava Lešaková, manažérka marketingu a obchodu. Situáciu trochu zachránila celoročná práca na ich golfovom ihrisku Gray Bear.

Ako tvrdí Marián Galajda, manažér komunikácie a PR spoločnosti Tatry mountain resorts, ich prevádzky pre verejnosť nefungovali tretinu roka, no zároveň mali nakontrahované energie, nakúpené zásoby...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-06-08 07:29:12 - Feat.: - Title: Cestovný ruch vlani rástol, ale nedosiahol úroveň roku 2019 02 - Modified: 2023-06-07 14:02:30 - Feat.: - Title: Odborníci varujú, koronavírus je stále hrozbou. Niektorým ľuďom odporúčajú posilňujúcu dávku vakcíny 03 - Modified: 2023-06-02 11:55:05 - Feat.: - Title: Zmeny v TMR. Turistický gigant oznámil koniec bývalého šéfa, prebieha generačná výmena 04 - Modified: 2023-06-01 10:18:25 - Feat.: - Title: Zástupca vlády Rás al-Chajmá pre HN: Emiráty nie sú len Dubaj a krízy považujeme za nové príležitosti 05 - Modified: 2023-06-01 17:35:36 - Feat.: - Title: Na výmenu bedrového kĺbu sa čaká 13 mesiacov, na vybratie žlčníka až dva roky. Operácie sa ani rok po pandémii nepodarilo dohnať
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
10. jún 2023 20:13