Výnimku tvoril japonský jen, ktorý posilnil v dôsledku lepších výsledkov obchodnej dôvery a pomohli mu aj vyjadrenia predstaviteľa MMF Lipského o tom, že japonská ekonomika by v budúcom roku mohla rásť tempom 2,9%. Naopak, austrálsky dolár oslabil po Bernankeho prejave, v ktorom vylúčil novú vlnu kvantitatívneho uvoľňovania...
Ratingové agentúry otvárajú Pandorinu skrinku
Dnešné vyjadrenia ratingovej agentúry Moody’s o tom, že Británia by si v prípade ďalšieho negatívneho ekonomického vývoja zrejme neudržala AAA rating, dnes poslali kábel prudko nadol. Vzápätí síce svoje vyjadrenia zmiernila, keď jej zástupcovia vyhlásili, že zníženie ratingu nie je hlavným scenárom, o ktorom sa uvažuje, avšak trhy napriek tomu na túto správu reagujú veľmi citlivo. Už pred pár týždňami bol pritom znížený výhľad pre rating USA zo strany Standard and Poor’s. Dopad vyhlásení ratingových agentúr ukazuje, že tieto si aj po finančnej kríze svoju moc nielen uchovali, ale dokonca zvýšili.
Ďalší adepti pre prehodnocovanie ratingov sú pritom medzi štátmi jasní – jedná sa o krajiny Eurozóny, ktoré sa zúčastňujú záchranných riešení pre krajiny periférie. Prioritne sa jedná o Nemecko a Francúzsko, avšak AAA rating majú aj Rakúsko, Dánsko a Luxembursko. V prípade spomalenia ekonomického rastu v Eurozóne (ktorý by mohol vyvolať napríklad pokles dopytu zo strany Číny) alebo ďalšieho zhoršenia dlhovej krízy tak hrozí, že ratingové agentúry začnú preverovať aj tieto krajiny, čo by tlačilo na výrazný pokles eura. Podľa najhoršieho scenára tak hrozí, že o pár rokov by mohla mať z krajín G8 AAA rating iba Kanada.
Americkej ekonomike sa stále nedarí rozbehnúť, FED jej však už nepomôže
Dnešný výhľad: Béžová kniha
Dnes o 11:00 očakávame výsledky revízie rastu HDP v Eurozóne za 1. kvartál, ktorý by mal však podľa odhadov analytikov zostať nezmenený na ročnej báze na 2,5%. Následne bude o 12:00 zverejnená nemecká priemyselná produkcia za apríl. Impulzy môže priniesť aj béžová kniha FEDu, ktorá bude zverejnená o 20:00. Po včerajšom prejave o tom, že oživenie US ekonomiky je slabé, je však trh na negatívne hodnotenie vývoja pripravený. Dnešný vývoj môžu ovplyvniť aj prejavy: 18:00 Rehn (EU) a 20:00 Hoenig (FED). Už zajtra je na programe zasadanie ECB o úrokových sadzbách.
Technická situácia
Pár EURUSD sa od konca mája obchoduje v rastovom kanáli, ktorého spodná hranica tvorí aktuálny support na 1,4580. Ďalším silným supportom je level 1,4550. Najbližšou rezistenciou je horná úroveň kanála až na 1,4790. Pár má tak aktuálne potenciál rastu až k hladine 1,4800, kde sa nachádza rezistenčná línia, ktorá predtým tvorila spodnú hranicu dlhodobého rastového kanála, v ktorom sa pár pohyboval od februára tohto roka.
Martin Baláž analytik TRIM Broker |