Youtube
StoryEditor

Rozumiete svojmu autu? Významy kontroliek musí poznať každý jeden vodič

05.05.2022, 14:07
Overte si svoje vedomosti a potvrďte, že skutočne ovládate významy kontroliek automobilov dokonale.

Automobily sa stávajú čoraz zložitejšími spoločníkmi, ktorí nás v pohodlí dopravia z bodu A do bodu B. Pre nikoho ide o dôležitú súčasť každodenného života, patrí k fanúšikom a zároveň sa o stav vozidla príkladne stará. Nie všetci si totiž uvedomujú, že práve zanedbaný servis je strojcom neskorším problémov, ktoré vám z peňaženky môžu vytiahnuť o poznanie viac financií.

Je teda mimoriadne dôležité dodržiavať všetky výrobcom či servisnými pracovníkmi odporúčané servisné intervaly, primárne teda ide o výmenu olejových náplní, prevádzkových kvapalín a podobne. Zanedbávať netreba ani "preventívne prehliadky", minimálne pred nastupujúcou zimnou a letnou sezónou, čo môžete pohodlne spojiť s výmenou pneumatík a preverením celkového stavu auta.

Iní užívatelia automobilov berú štvorkolesových spoločníkov iba vyslovene ako dopravný prostriedok a neprikladajú jeho údržbe žiadny zásadný význam. Ak už aj niečo zveria do rúk odborníkom, tak zväčša až po tom, čo sa o slovo prihlási samotné vozidlo alebo ho z prevádzky vyradí nejaká porucha.

Nielen pre takýto prípad je nutné poznať významy ak nie absolútne všetkých, tak minimálne tých najzákladnejších a najdôležitejších kontroliek, ktoré sa vám na prístrojovej doske môžu behom používania vozidla objaviť. Niektoré majú iba informačný charakter, iné odporúčací a tie najpodstatnejšie - tie zväčša oznamujú vážny problém.

Rozdelené sú podľa farieb a tak pokiaľ vám auto niečo oznamuje modrou či zelenou kontrolkou, ste v pohode. Oranžové kontrolky znamenajú, že by ste im mali prikladať pozornosť a vzniknutý problém čo možno najskôr riešiť. Červené sú už vyslovene stopkou pre vás i auto - obrátiť by ste sa mali vo väčšine prípadov na odborníkov v servise a vozidlo odstaviť. 

Myslíte si, že ovládate významy kontroliek dokonale? O tom vám môže uistiť alebo tento dojem vyvrátiť náš kvíz, v ktorom bude vašou úlohou práve spoznať, čo jednotlivé kontrolky znamenajú.

01 - Modified: 2023-03-21 14:19:46 - Feat.: - Title: Amerika pre Európu: Ford odhalil elektrický crossover, menom bude ľudí znova zavádzať 02 - Modified: 2023-03-21 10:27:45 - Feat.: - Title: S prezúvaním auta sa neunáhlite. Kedy je vhodná doba a ako skladovať pneumatiky? 03 - Modified: 2023-03-20 13:29:13 - Feat.: - Title: Otestujte sa: Na tieto otázky z dejepisu poznajú odpovede žiaci základnej školy. Trúfate si ho dať na sto percent? 04 - Modified: 2023-03-20 23:00:00 - Feat.: - Title: Na východe za 10 centov, v Trnavskom kraji zdarma. Aké príspevky na cestovanie majú seniori? (prehľad zliav) 05 - Modified: 2023-03-20 12:28:37 - Feat.: - Title: Legendy, ktoré jazdili aj po našich cestách. Spoznáte v kvíze ikonické autá 90. rokov?
menuLevel = 2, menuRoute = auto/servis, menuAlias = servis, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
21. marec 2023 19:00