S predchádzajúcim bodom úzko súvisí aj ďalší častý zlozvyk týkajúci sa najmä áut s manuálnou prevodovkou. Z dlhodobého hľadiska totiž hrozí nadmerné opotrebovanie vidlice či radiacej objímky pri častom "odložení" ruky na radiacu páku. Možno je to pre vodiča pohodlné a je schopný ihneď zasiahnuť do radenia, no môže si tým časom spôsobiť nemalé problémy vyžadujúce finančne nákladnú návštevu servisu. A to úplne zbytočne. Ruku teda radšej umiestnite na volant.HN/Radoslav Petrík (Ilustračná snímka)
StoryEditor

Toto s manuálnou prevodovkou auta nikdy nerobte. Privediete ju "do hrobu"

07.11.2019, 10:06
Nesprávnym používaním auta môžete vážne poškodiť nielen spojku či prevodovku, ale i samotný motor. Následná oprava je potom skutočne finančne náročná.

Automatická prevodovka sa stáva čoraz obľúbenejšou. Nie je sa čomu diviť, poskytuje totiž vodičovi podstatne vyšší komfort pri jazde, odpadáva starosť s radením prevodových stupňov a do istej miery sa tak zvyšuje i bezpečnosť. Môžete sa totiž celý čas venovať vedeniu vozidla a nie premýšľaniu nad tým, ktorý prevodový stupeň v konkrétnej situácií zaradiť.

Automatické prevodovky majú tiež výhody v mestských vozidlách, respektíve pri využívaní vozidla najmä v mestskej premávke. Odpadá nutnosť stláčania spojky, čo môže byť kolónach otravné a spôsobovať väčšie opotrebovanie jednotlivých dielov z dlhodobého hľadiska.

​Avšak manuálne prevodovky vyhľadáva stále veľké množstvo ľudí a svoje zastúpenie majú tiež v športových autách, kde ich zákazníci vyhľadávajú najmä z dôvodu, že chcú byť "v kontakte" s vozidlom a mať pod kontrolou radenie stupňov.

Pochopiteľne, pri skutočne extrémne výkonných super-športových autách už je nutnosť nahrádzať "manuál" práve automatickou prevodovkou. Nie každý však túži po vozidle za stovky tisíc eur a ešte menšie percento ľudí si také auto reálne môže dovoliť. Okrem toho, automatická prevodovka je v drvivej väčšine bežných modelov za príplatok - občas nie práve malý.

Pre tých, ktorí majú vo svojich vozidlách manuálnu prevodovku, prinášame v stručnej galérii vyššie prehľad šiestich tipov, čo s manuálom nerobiť a neprispieť tak k jeho skoršej poruche či opotrebovaniu.

01 - Modified: 2023-09-27 16:02:09 - Feat.: - Title: Hyundai a Kia zvolávajú v Spojených štátoch takmer 3,4 milióna áut kvôli hrozbe požiaru 02 - Modified: 2023-09-27 13:00:00 - Feat.: - Title: Horiace elektromobily? Nemci vyvinuli nový protipožiarny systém, ktorý sa aktivuje sám 03 - Modified: 2023-09-26 13:00:00 - Feat.: - Title: Kvíz: Šoférovali ste ich aj vy? Spoznajte ikonické autá z nedávnej minulosti 04 - Modified: 2023-09-26 09:33:38 - Feat.: - Title: Základné úkony pre udržanie auta v kondícii: zanedbanie ho môže poslať rovno na odpis 05 - Modified: 2023-09-25 12:47:19 - Feat.: - Title: Zabudnite na lacné čínske autá. Prémiové SUV dokáže plávať a otočí sa ako tank
menuLevel = 2, menuRoute = auto/servis, menuAlias = servis, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
27. september 2023 21:08