Áut stále pribúda a cesty sú čoraz preplnenejšie. Za volantom sa preto sústreďujeme na veľké množstvo podnetov a kým nezačneme cítiť smäd, pitný režim často úplne ignorujeme. Dehydratovaní šoféri pritom robia za volantom až dvakrát viac chýb ako tí, ktorí pitný režim poctivo dodržiavajú.
Dehydratácia je zradná preto, že o nej ani nemusíme vedieť. Pocit smädu totiž prichádza až vtedy, keď hladina tekutín v tele klesne na skutočne nízke hodnoty. Je preto dobré všímať si aj iné sprievodné znaky dehydratácie – medzi najčastejšie patria pocit únavy, zhoršená koncentrácia či bolesť hlavy. K chybám za volantom spôsobeným dehydratáciou patria najmä spomalené reakcie, ktoré môžu byť v najhoršom prípade dôvodom nehody.
Čo by sme mali piť?
Koľko by sme mali denne vypiť, závisí najmä od telesnej hmotnosti vodiča. „Optimálna hydratácia pre dospelého človeka predstavuje 0,4 decilitra na 10 kilogramov, ak nie je vystavený nijakej zvýšenej fyzickej námahe. Napríklad priemerná žena vážiaca 60 kilogramov by teda mala denne vypiť minimálne 2,4 litra tekutín, muž s hmotnosťou 90 kilogramov až 3,6 litra,“ hovorí Veronika Hanáková, výživová špecialistka zo Sveta zdravia.
Veľmi dôležité je pritom aj to, čo pijeme. „Ideálna je neperlivá, prípadne jemne perlivá minerálna voda, pretože okrem hydratácie dodáva telu aj potrebné minerály,“ vysvetľuje výživová špecialistka.
Horčík pomáha predísť únave
Minerálna voda by však nemala obsahovať príliš veľa sodíka. Ten zvyšuje riziko vzniku vysokého krvného tlaku a kardiovaskulárnych chorôb. Iné je to však s horčíkom, ktorý by v šoférovom pitnom režime určite nemal chýbať. „Práve horčík je totiž najdôležitejší prvok na zvýšenie hydratácie a koncentrácie,“ ozrejmuje Hanáková.
Horčík sa podieľa aj na vyše 300 rozličných enzymatických reakciách v tele a na uvoľňovaní energie z prijatej potravy. „To prispieva k správnej funkcii svalov a nervov. Nedostatok horčíka sa prejavuje podráždenosťou, výbušnosťou, napätím, stresom, depresiami, kŕčmi či únavou, čo môže pri šoférovaní viesť k nesústredenosti a zhoršenému vnímaniu,“ dopĺňa Hanáková.
Neplatí teda, že pitný režim pri jazde autom sa nemá podceňovať iba v čase letných tropických horúčav. Neperlivá či jemne perlivá minerálna voda by mali mať svoje miesto v aute, predovšetkým však v šoférovom organizme, aj v ostatných mesiacoch v roku. Vyhnete sa tak zvýšenému riziku nesústredenosti a spôsobeniu nehody z nepozornosti.