HN/Radoslav Petrík
StoryEditor

Odvrátená stránka nových áut. Legendárna vôňa zrejme skončí, spôsobuje alergické reakcie

14.09.2020, 13:17
Autor:
TopSpeedTopSpeed
Atmosféra a pocit, ktorý pri kúpe jazdeného vozidla nezažijete. Podpisuje sa pod to i špecifická vôňa nového auta, ktorá však spôsobuje problémy.

Vôňa nového auta. Hádam nič nie je lepšie a často je práve ona dôvodom, prečo si ľudia nekúpia jazdené vozidlo. Milujú ju deti, mladí aj starí. Dokonca podľa nej vymýšlali aj parfém.

Zdá sa však, že v dnešnej šialenej dobe sa aj vôňa nového auta stala problémom. Magazín Autocar priniesol reportáž o možných rizikách tohto zápachu, ktoré spôsobujú prchávé látky (VOC). Pachy chemikálií, ropných produktov a plastov totiž už spôsobovali rôzne alergické reakcie.

Práve tento tradičný a lákavý voňavý mix spôsobuje mnohým zákazníkom problémy v podobe alergických reakcií, medzi ktoré patrí napríklad podráždenie očí, závraty, dýchavičnosť, únava alebo nevoľnosť. A bežne používané chemikálie acetaldehyd, akroleín, benzén, etylbenzén, formaldehyd, styrén, toluén a xylén sa z interiéru vozidiel len tak nestratia.

Neustále sa totiž vyparujú vplyvom slnečného žiarenia. Najväčší problém to robí užívateľom v Ázii, kde už táto “choroba” dostala aj pomenovanie: syndróm chorého auta. S regulovaním používania prchavých látok už preto začali v Južnej Kórei, kde to nariadilo Ministerstvo Pôdy, Infraštruktúry a Transportu.

Podobné nariadenia však platia aj v Japonsku a Rusku. V Číne existuje návod pre hodnotenie kvality ovzdušia osobných automobilov, ktorý je v platnosti od roku 2012, pričom od roku 2021 bude tento návod dokonca povinným.

​To vedie výrobcov automobilov k úplnému odstráneniu vône nového auta. Ford si už nechal patentovať proces na úplne eliminovanie tejto vône, respektíve pre mnohých nežiadúceho "zápachu". V Európe je tento problém evidovaný Európskou Hospodárskou komisiou od roku 2014.

V súčasnosti komisia tlačí na sprísnenie návodov na schvaľovanie kvality ovzdušia v interiéroch áut, avšak to si zatiaľ žiadna z členských krajín neosvojila. Nebude to zrejme dlho a pre nepriaznivé účinky látok VOC sa povestná vôňa nového auta vytratí aj z interiérov u nás.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.

01 - Modified: 2023-09-27 16:02:09 - Feat.: - Title: Hyundai a Kia zvolávajú v Spojených štátoch takmer 3,4 milióna áut kvôli hrozbe požiaru 02 - Modified: 2023-09-27 13:00:00 - Feat.: - Title: Horiace elektromobily? Nemci vyvinuli nový protipožiarny systém, ktorý sa aktivuje sám 03 - Modified: 2023-09-26 13:00:00 - Feat.: - Title: Kvíz: Šoférovali ste ich aj vy? Spoznajte ikonické autá z nedávnej minulosti 04 - Modified: 2023-09-26 09:33:38 - Feat.: - Title: Základné úkony pre udržanie auta v kondícii: zanedbanie ho môže poslať rovno na odpis 05 - Modified: 2023-09-25 11:12:46 - Feat.: - Title: Únia zatiahla brzdu. Ministri zmiernili kritizovanú emisnú normu, pre ktorú sa búrili automobilky
menuLevel = 2, menuRoute = auto/novinky, menuAlias = novinky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
28. september 2023 02:40