Porsche
StoryEditor

Rus stroskotal na dva dni na nemeckej diaľnici s vybitým elektromobilom

08.10.2021, 11:21
Problémy s nabíjaním môžu byť občas bizarné. Svoje o tom vie ruský vodič elektromobilu, ktorý uviazol s vybitými batériami svojho elektromobilu v Nemecku.

Kombinácia nedostatočnej infraštruktúry, obmedzeného dojazdu i tých modernejších elektromobilov a v tomto prípade aj nezmyselného správanie vodiča môže viesť až k absurdnému prípadu, na ktorom sa teraz zabávajú ľudia na sociálnych sieťach v Nemecku, píše iDNES.cz.

Na začiatku bol príspevok na sieti Twitter polície v Šlezvicku-Holštajnsku z 1. októbra v znení: "Zahraničný vodič elektromobilu uviazol na diaľničnej čerpacej stanici. Už dva dni sa márne snaží nabiť batériu svojho vozidla, nemá čo jesť ani piť a potrebuje pomoc."

Ľudia k nemu napísali sériu komentárov typu: "Mám šťastie, že mám auto na benzín". Ďalší užívateľ sa čudoval, prečo polícia uviedla, že išlo o zahraničného vodiča. Iný čitateľ mu vtipne odpovedal: "Pretože domáci občan vie, že tu nemáme dostatočnú infraštruktúru."

Žiť s elektromobilom totiž jednoznačne vyžaduje predovšetkým na dlhých cestách dosť presné plánovanie a sieť dobíjacích staníc nie je tak veľká ako v prípade tých s klasickými palivami. Tento konkrétny prípad je však skôr dôkazom absolútneho podcenenia situácie vodičom než argumentom proti elektromobilite.

Ako sa ukázalo, vodič jednoducho zle odhadol dojazd svojho vozidla a to sa mu rozhodne nevyplatilo. Magazín Focus totiž kontaktoval políciu a zistil nasledujúce: "Vodičom bol ruský motorista. Z finančných dôvodov nemohol svoje auto nabíjať. Batéria bola už hlboko vybitá. Vodič si sám zaistil pomoc a v noci ho vyzdvihli známi." 

​Následne vraj naložili auto s prázdnou batériou na príves, no z dôvodu ochrany osobných údajov nechcela polícia vysvetliť, o aký model vozidla konkrétne išlo.

Prípad však poukázal na inú dôležitú vec, s ktorou by mohli mať problém aj vodiči v Českej či Slovenskej republike. Väčšina nabíjacích staníc totiž funguje na zvláštnu kartu či čip, ktorý si musí vodič zaobstarať. Za odobratú elektrinu často nejde zaplatiť obyčajnou platobnou kartou a v tom môže byť najväčší háčik.

V Nemecku sa i preto zavádza nové nariadenie, ktoré sa bude vzťahovať na novo budované nabíjacej stanice. Bude na nich musieť byť možné zaplatiť aj práve klasickou platobnou kartou. V čom však budú mať vodiči benzínových a dieselových áut stále výhodu - u nabíjačiek stále nebude možné platiť v hotovosti ako na čerpacej stanici.

01 - Modified: 2023-03-18 11:49:33 - Feat.: - Title: Slováka zatkli po výtržnostiach v centre Viedne 02 - Modified: 2023-03-18 06:59:51 - Feat.: - Title: Nemecký prezident vyzdvihol neúspešnú revolúciu z roku 1848 ako "ducha slobody" 03 - Modified: 2023-03-17 23:00:00 - Feat.: - Title: Elektromobil pod 20-tisíc eur príde do troch rokov, tvrdí šéf VW dohliadajúci na Škodu 04 - Modified: 2023-03-17 14:03:36 - Feat.: - Title: Akcia Cestovateľ: Polícia zadržala päť ľudí v súvislosti s korupčnou činnosťou 05 - Modified: 2023-03-17 14:01:23 - Feat.: - Title: V Dunaji našli telo muža, polícia začala trestné stíhanie
menuLevel = 2, menuRoute = auto/novinky, menuAlias = novinky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
19. marec 2023 00:21